tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Brama wjazdowa z furtką - jaka powinna być

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Brama wjazdowa z furtką - jaka powinna być

Dylemat dotyczący tego, czy brama wjazdowa powinna mieć furtkę, czy też nie, jest dość częsty u osób planujących instalację ogrodzenia. Gdy dojdziemy do wniosku, że chcemy bramę z furtką, to wówczas warto się zastanowić, czym powinna się ona cechować.

Projektowanie ogrodzenia domu

Przydomowe ogrodzenie spełnia istotne funkcje. Chyba najważniejszą z nich jest zapewnianie domownikom poczucia bezpieczeństwa oraz intymności. Inną kwestią jest reprezentatywność. Ogrodzenie często odpowiada za pierwsze wrażenie każdej osoby, która zdecyduje się nas odwiedzić.
Wybór możliwych wariantów ogrodzenia jest dość szeroki. Możemy się zainteresować ogrodzeniami murowanymi, betonowymi, metalowymi, drewnianymi czy wykonanymi z naturalnego żywopłotu.
Istotnym elementem każdego systemu ogrodzeniowego jest brama wjazdowa, która umożliwia sposobność wjazdu na posesję.

Ogrodzenie domu a brama wjazdowa – co warto wiedzieć

Zasadniczo, zastanawiając się nad wyborem bramy wjazdowej, musimy skonfrontować się z następującym problemem: brama przesuwna czy brama rozwieralna. Przy podejmowaniu tej decyzji dużo zależy od warunków przestrzennych. Brama rozwieralna (uchylna) wymaga, aby w jej otoczeniu było sporo wolnego miejsca (w szczególności od strony posesji). Zatem, jeśli mamy długi pas podjazdowy oddzielający bramę od garażu, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się na bramę rozwieralną. W przeciwnym wypadku, nasze zainteresowanie powinniśmy skierować w stronę bramy przesuwalnej.
Kolejnym aspektem, który pojawia się przy planowaniu instalacji bramy wjazdowej, jest jej szerokość. Zakłada się, że minimalna szerokość bramy, które zapewnia możliwość wjazdu na posesję większości pojazdów to 2,4 metra. Specjaliści zalecają jednak nieco większą szerokość bramy wjazdowej – optymalną wartością będą 3 metry. 

Ostatnia zagwozdka, którą będziemy musieli pokonać, mierząc się z instalacją bramy wjazdowej, jest to, czy ma ona występować w duecie z furtką. Priorytet komfortu wskazuje, że warto się na taką współobecność zdecydować. Zatem kupujemy bramę wjazdową, której towarzyszy furtka.
Wyznaczniki dobrej bramy wjazdowej (wymiary bramy wjazdowej itd.)

Bramy wjazdowe, jak już zostało wspomniane, powinny mieć odpowiednie wymiary, które zależą także od dostępnego miejsca. Podobnie jest, jeśli chodzi o furtkę, która, by mogła spełniać należycie swoje zadanie, nie może być zbyt wąska. Przyjmuje się, że minimalna szerokość powinna wynosić 0,9 metra. Producenci bram wjazdowych przeważnie oferują komplety brama wjazdowa + furtka, wtedy unikamy sytuacji, w której oba elementy ogrodzenia do siebie nie pasują. Nie można zapomnieć o bardzo istotnym atrybucie furtki, czyli domofonie. W niektórych sytuacjach (kiedy jesteśmy w stanie dostrzec gościa z okna naszego domu) wystarczy nam zwykły dzwonek.
Kiedy nie mamy warunków do tego, aby podpatrzeć, kto stoi przy furtce, wówczas wyjściem jest klasyczny domofon lub wideofon. Wszystko zależy od tego, jaki zakres kontroli jest dla nas wystarczający.
powrót