tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Ogrodzenie jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych elementów naszej posesji. To ono zapewnia nam bezpieczeństwo, ale i prywatność. To, jakie posadzimy rośliny przy ogrodzeniu, będzie miało wpływ na estetykę naszej działki oraz komfort naszego życia.

To nie musi być tuja, czyli o gatunkach atrakcyjnych i oryginalnych


Od wielu lat tuja pełni rolę ogrodowego bestsellera. Jej popularność sprawia, że ogrodzenie nią posesji staje się nudnym, oczywistym wyborem. Co zamiast tui? Jest wiele roślin, które dobrze sprawdzą się jako żywopłot. Najlepiej w tej roli spiszą się krzewy takie jak: grab, berberys, buk czy bukszpan wieczniezielony. To, jakie rośliny na ogrodzenie wybierzemy, zależy też od tego, na ile metrów wysokości chcemy mieć żywopłot. Jeśli chcemy się odgrodzić od sąsiadów i ukryć naszą posesję wśród bujnej roślinności, to zdecydowanie powinniśmy wybrać roślinę, która wysoko rośnie. Najlepsze będzie drzewo. Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia posadzić? To może być modrzew europejski, świerk, jałowiec. Dobrze wyglądają żywopłoty urozmaicone krzakiem róży. Jeśli mamy odpowiednie ogrodzenie, to możemy też na nim posadzić bluszcz pospolity. Najlepiej go wybrać, jeśli nasze ogrodzenie składa się z siatki, po której roślina będzie mogła się piąć. To, jaką roślinność wybierzemy, zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia, aby uzyskać atrakcyjny efekt przez cały rok?


Pomimo tego, iż żywopłoty najczęściej są zielone, to warto zastanowić się nad własną kompozycją kolorystyczną. Istnieją rozmaite piękne gatunki roślin, które mają różnobarwne dekoracyjne liście. Do tego typu żywopłotu polecana jest trzmielina oskrzydlona, która ma małe ozdobne listki w kolorze różowym. Trzmielina dobrze komponuje się z pigwowcami, które w okresie kwitnienia mają piękne czerwony kwiaty. Jeśli chcemy, aby nasz teren był ogrodzony czymś delikatniejszym, to możemy posadzić tawułę, która kwitnie na biało i bez wątpienia doda naszej posesji elegancji. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, co posadzić wzdłuż ogrodzenia, to musi zdecydować, czy chce, aby w jego ogrodzie było bardziej klasycznie czy też nowocześnie oraz dopasować roślinność do wyglądu domu.

Nie wystarczy sadzić, trzeba też dbać


Etap sadzenia roślinności jest tylko początkiem. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był piękny, to musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Do naszego ogrodu najlepiej wybrać krzewy odporne na mróz, suszę i inne niedogodności atmosferyczne. Nie wszystkie rośliny są odpowiednio wytrzymałe, aby sprawdzić się jako ogrodzenie. Kwiaty bywają kapryśne i delikatne, dlatego wymają czasu i pielęgnacji. To one jednak najskuteczniej udekorują naszą posesję. Warto zatroszczyć się o odpowiedni wygląd i kształt roślin. Krzewy można dowolnie formować i tym samym nadawać żywopłotom ciekawe kształty. Rośliny wzdłuż ogrodzenia pełnią funkcję reprezentacyjną w stosunku do całego ogrodu. Należy odpowiednio dopasować do siebie kształt i kolor. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że nasz żywopłot musi mieć elementy, które będą zielone przez cały rok. To nam zapewni odpowiednią ochronę i estetyczny wygląd ogrodu nawet w najmroźniejsze zimy.
powrót