tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Czy furtki i bramy mogą otwierać się na zewnątrz?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Czy furtki i bramy mogą otwierać się na zewnątrz?


Planując montaż i posadowienie furtki oraz bramy, jedną z najistotniejszych kwestii, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, są warunki techniczne, którym powinny odpowiadać instalowane elementy ogrodzenia działki.

Montaż furtki i bramy a przepisy budowlane

Poza sprecyzowaniem rodzaju, sposobu otwierania, napędu czy pozostałych technicznych kwestii dotyczących bramy i furtki, nie możemy zapominać o spełnieniu warunków technicznych sprecyzowanych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Usytuowanie i otwieranie bramy wjazdowej oraz furtki na zewnątrz ogrodzenia regulują przepisy zawarte w rozdziale 9. Ogrodzenia ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z literą prawa ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa osób i zwierząt. Furtki w ogrodzeniach przy wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz w ogrodzeniach obiektów użyteczności publicznej nie mogą utrudniać dostępu osobom niepełnosprawnym, które poruszają się przy użyciu wózków inwalidzkich.

Przepisy obowiązującej ustawy Prawo budowlane wskazują również wymaganą szerokość wjazdu, którą należy zachować podczas planowania i instalowania ogrodzenia i bramy. Zgodnie z przepisami minimalna szerokość bramy powinna wynosić nie mniej niż 2,4 m światła wjazdu. W praktyce warto jednak zastosować szerszy wjazd, którego światło oscyluje w granicach ok. 4 metrów szerokości. Znacząco ułatwi to wjazd na posesję samochodom dostawczym lub specjalistyczny maszynom. Niemniej, jeden z najistotniejszych zapisów obowiązującego prawa budowlanego zawarty jest w § 42. pkt. 1., w którym ustawodawca określa, że bramy wjazdowe oraz furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz działki. Stanowisko to podtrzymują liczne wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych – np. wyrok WSA w Białymstoku z dnia 12 listopada 2013 r. sygn. II SA/Bk 535/13. Montażu bram na zewnątrz ogrodzenia zabraniają również decyzje Inspektoratów nadzoru budowlanego.

Mati Met to producent paneli ogrodzeniowych działający na terenie Krakowa, Rzeszowa i okolic.

Prawidłowy dobór bram wjazdowych i furtek

Mając na względzie warunki techniczne, którym powinny odpowiadać bramy ogrodzeniowe, możemy przystąpić do bezpiecznego, zgodnego z prawem i świadomego doboru bram i furtek.

Brama skrzydłowa do dużych posesji

Brama skrzydłowa rozwierana to klasyczne rozwiązanie wrót, które jest chętnie wybierane przez właścicieli posesji prywatnych i firmowych. Wrota opierają się na systemie mocnych zawiasów i mogą być otwierane ręcznie lub przy użyciu automatycznego napędu z siłownikami. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w przypadku bardziej jednorodnego terenu oraz na działkach o odpowiednio dużym podjeździe.
Bramy uchylne stanowią doskonałe rozwiązanie dla posesji o dużej powierzchni, w przypadku których rozwarcie bramy nie utrudni lub nie uniemożliwi komunikacji w obrębie działki. Pamiętajmy, że bramy rozwierane jedno- i dwuskrzydłowe po pełnym otworzeniu mogą zająć nawet 3 metry dostępnej przestrzeni. Co więcej, skrzydła bram otwierają się najczęściej pod kątem 90-100o. Warto mieć to na względzie stojąc przed doborem bramy wjazdowej.

Brama przesuwna samonośna do mniejszych posesji

W przypadku mniejszych posesji o ograniczonej przestrzeni nierzadko trafniejszym wyborem mogą okazać się bramy przesuwne. Najczęściej składają się one z jednego dużego skrzydła suwanego na specjalnym systemie rolek lub po szynie. Rozwiązanie to pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń wzdłuż ogrodzenia. Cały system nośny wraz z automatyką może być poprowadzony po wewnętrznej stronie muru lub paneli ogrodzeniowych, dzięki czemu brama po otworzeniu nie zajmuje cennej przestrzeni podjazdu i działki. Warunkiem montażu bramy przesuwnej jest prosta linia posesji bez nierówności terenu oraz obiektów, które mogłyby utrudnić całkowite otwarcie bramy. Decydując się na bramę przesuwną z napędem automatycznym, należy pamiętać o dodatkowym miejscu, które trzeba przeznaczyć na montaż silnika elektrycznego wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem.
powrót