tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Czy panele ogrodzeniowe są bardziej wytrzymałe niż siatka?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Czy panele ogrodzeniowe są bardziej wytrzymałe niż siatka?

Na etapie budowy, wiele osób zastanawia się, czy zdecydować się na tradycyjną siatkę ogrodzeniową, czy lepiej wybrać panele ogrodzeniowe. Zazwyczaj rozważania dotyczą dwóch kwestii, które jedna się ze sobą wiążą.
Mianowicie chodzi o to, czy decydować się na droższe panele, czy lepiej wybrać tańszą siatkę ogrodzeniową oraz to, które z tych rozwiązań będzie trwalsze. Zdania są tutaj podzielone, jednak praktyka pokazuje, że o ogrodzenia wykonane z paneli ogrodzeniowych wytrzymują wiele lat dłużej w dobrym stanie. Warto jednak dobrze zastanowić się, dlaczego i czy na pewno jest to dobre rozwiązanie w danej sytuacji.


Kiedy warto zastosować panele ogrodzeniowe?Niewątpliwie możliwości projektowania i realizacji ogrodzeń z paneli są o wiele większe, niż w przypadku siatki. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów paneli, co sprawia, że można je łatwo dobrać do zróżnicowanych gustów oraz realizowanych projektów i ich otoczenia. Trudno, by klasyczna siatka konkurowała estetyką z panelami ogrodzeniowymi, więc jeśli komuś zależy właśnie na tym, lepiej zdecydować się na panele. Biorąc pod uwagę, że prawidłowo wykonane ogrodzenie z paneli jest też zdecydowanie bardziej trwałe, panele również w tym kontekście są godne polecenia. Jedynym argumentem przemawiającym za użyciem siatki jest to, że okazuje się ona nieco tańsza. Aktualnie te różnice nie wydają się być aż tak znaczące, a biorąc pod uwagę, że siatka wytrzyma o wiele krócej, różnice w cenie się zdecydowanie zacierają.
Niezwykle istotnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest również to, że panele ogrodzeniowe są wykonane w taki sposób, że można je bez problemu poddać renowacji i odmalować. Ponadto nawet jeśli jeden z paneli zostanie uszkodzony, to można go łatwo wymienić na nowy. W przypadku siatki jest to niemożliwe, a samo odmalowanie również jest kłopotliwe lub wręcz nie do zrobienia. Oznacza to, że jeśli ogrodzenie ulegnie wyeksploatowaniu, trzeba je zburzyć i wykonać od nowa.


Jak długo wytrzyma ogrodzenie z paneli?Biorąc pod uwagę, że ogrodzenia z paneli wykonuje się zazwyczaj na betonowym fundamencie lub wykorzystuje się zbrojoną, betonową podmurówkę zwykłą, lub prefabrykowaną, taki fundament może stać nawet kilka dekad bez żadnego uszczerbku. Fundament siatki również można wykonać na tyle solidnie, jednak trzeba pamiętać, że siatka już po dziesięciu lub dwudziestu latach będzie nadawała się do odmalowania, a jest to bardzo trudne. Większość osób decyduje się wtedy na demontaż siatki i zamontowanie nowej, co jest kłopotliwe. Panele wystarczy w takiej sytuacji od nowa pomalować.


Zalety paneli ogrodzeniowych·   zbliżona cena biorąc pod uwagę wyższą trwałość,
·   większa odporność na warunki atmosferyczne,
·   większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
·   łatwiejszy montaż,
·   szybszy sposób wykonania fundamentów.

Szukając dobrego rozwiązania, zazwyczaj o wiele bardziej funkcjonalne będzie zdecydowanie się na panele ogrodzeniowe. Budowa ogrodzenia z siatki jest opłacalna wtedy, gdy chce się zbudować ogrodzenie tymczasowe na kilka lat.
powrót