tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jak budować dom, aby to się opłacało – ogrodzenia panelowe Kraków

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jak budować dom, aby to się opłacało – ogrodzenia panelowe Kraków

Decydując się na budowę domu, musimy być gotowi na długi i złożony proces. Jakich pułapek unikać na drodze do swojego wymarzonego lokum?

Wszystko od początku


Budowa domu, czyli bardzo często kamień milowy w życiu człowieka, to projekt, który wymaga wiele cierpliwości, czasu i poświęceń. Efekt końcowy wynagradza lata wyrzeczeń, ale zanim do tego dojdzie, osoba chcąca dopiąć swego, musi poukładać w całość wiele elementów całkiem złożonej układanki. Zacznijmy od wyboru miejsca. Jeżeli nie mamy jeszcze działki, na której planujemy postawić dom, będziemy rozglądać się za czymś do kupienia. Aby uzyskać pozwolenie na budowę domu, musimy szukać działki budowlanej. Obok tego sama jakość gruntu może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądała budowa domu. Kiedy już uporamy się z materią natury biurokratycznej i uzyskamy wszystkie niezbędne pozwolenia, będziemy dysponować działką dostępem do mediów, możemy brać się za fundamenty. Szczegółowe badania geotechniczne nie są wymagane formalnie, ale często są zalecane. Jakość gruntu może mieć wpływ na zachowanie się fundamentów. Może się okazać, że za sprawą czynników naturalnych, działka nie będzie nadawała się do budowy domu albo będzie wymagała dodatkowych, kosztownych operacji. Bardzo ważne jest zdobycie odpowiedniego rozeznania, już na wczesnym etapie wdrażania projektu, jeśli nie chcemy naciąć się na nieoczekiwane koszty.

Tajniki skutecznej ekonomii


W zależności od tego, jakim kapitałem dysponujemy i jakie potrzeby ma spełniać nasz dom, będziemy szukać innego typu projektu. Oczywiście tym, co ma największy wpływ na ogólną wartość nieruchomości, jest metraż. Ale są jeszcze inne czynniki, które należy mieć na uwadze. Przykładowo, rozmiar fundamentu. Jeżeli planujemy dom piętrowy, mniejszy fundament będzie konieczny, do uzyskania większego metrażu. Z tego powodu znaczna część osób decyduje się na budowę domu piętrowego, szczególnie jeżeli planują albo już mają potomstwo, wymagające własnej przestrzeni. Liczba okien i ich rozmiar także będzie miała wpływ na cenę domu. Jednak pojawia się jeszcze jeden element przy omawianiu kosztorysu domu, mianowicie dach. W zależności, czy zdecydujemy się na dach dwuspadowy, jednospadowy, czy płaski, cena będzie znacząco się różniła. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy z możliwością aranżacji poddasza. W taki sposób osiąga się dodatkową przestrzeń użytkową, stosunkowo niskim kosztem.

Dobry projekt, to podstawa


W zależności od tego, jakie mamy zapotrzebowanie, różne projekty domów będą nas interesować. Obecnie w budownictwie są obecne trendy, którym można się przyjrzeć. Jeżeli interesuje nas zakup gotowego domu, pewnie szybko trafimy na domy w zabudowie szeregowej. Mają one pewne zalety. Jedną z nich jest ominięcie długotrwałego i wymagającego procesu budowy domu. Sprawy działki, projektu i budowy nie obchodzą nas kompletnie. Przychodzimy na gotowe. To przekłada się przede wszystkim na cenę (budując dom, uzyskamy w tej cenie większy metraż), a także na konieczność godzenia się na kompromis (sąsiedzi, dzielenie ogródka, itp.). To akurat nie musi być wada, ponieważ są ludzie, którzy potrzebują bliskiego towarzystwa innych i dobrze się w nim czują. Dla tych, którzy poszukują wolności i spokoju, pewnie będą to półśrodki. Również mieszkania na osiedlach deweloperskich stanowią alternatywę, ale głównie dla osób, które koniecznie chcą mieszkać w mieście. Dla wielu są one po prostu formą lokacji dodatkowego kapitału, z ukierunkowaniem na zysk. Budując dom, możemy korzystać z bardzo obszernych katalogów projektów, dostępnych na wyciągnięcie ręki. Projekty często zawierają wstępny kosztorys. Ponadto są ona zaprojektowane zgodnie z dominującymi trendami w budownictwie i designie. Zakup projektu może znacznie przyspieszyć proces budowy domu.

Dom, ogród, ogrodzenia panelowe Kraków


Kiedy dom już mamy w gotowości, wykończony i gotowy do zamieszkania, przychodzi pora na to, co go otacza. Przede wszystkim każdy chce zabezpieczyć owoce swojej ciężkiej i długoletniej pracy, tak aby nie kusiło żadnych podejrzanych osobników. Zdajemy sobie sprawę, że po budowie domu budżet może nie być w zbyt dobrej kondycji. Jeżeli zależy nam na postawieniu ładnego, estetycznego ogrodzenia i przy okazji nie zbankrutować, rozsądnym wyborem są ogrodzenia panelowe Kraków. Ten typ ogrodzeń cechuje bardzo duża wytrzymałość jednakowo na oddziaływania mechaniczne (jest to sztywne ogrodzenie, osadzone na słupkach, występujące często z podmurówką), a także na oddziaływania atmosferyczne. Dzięki ocynkowaniu ogniowemu przetrwa w doskonałej kondycji przez długie lata, a do wyboru mamy także sporą paletę barw. Ogrodzenia panelowe Kraków są częstym rozwiązaniem ze względu na swoje walory praktyczne. Z jednej strony dają naprawdę solidny efekt, a z drugiej strony nie narzucają się wizualnie. Często występują w towarzystwie żywopłotów, które dodają zieleni i dają poczucie komfortu.

Załączniki artykułu

powrót