tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jak montuje się bramy i ogrodzenia?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jak montuje się bramy i ogrodzenia?

Montaż elementów ogrodzeniowych jest czymś, co często przysparza wielu pytań osobom, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Bramy i ogrodzenia montuje się w zależności od tego, jaki to jest rodzaj. Za każdym razem trzeba jednak zwrócić uwagę na wiele aspektów, a podczas montażu istnieje wiele detali, na które bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę.
Nieprawidłowy montaż ogrodzenia wiąże się z ryzykiem, że po kilku sezonach się ono mocno przechyli lub nawet przewróci. Po popełnieniu podstawowych błędów zazwyczaj bardzo szybko pojawiają się pierwsze pęknięcia lub uszkodzenia. Jeśli ktoś nie ma w tym doświadczenia, o wiele bezpieczniej będzie zlecić całe zadanie fachowcom, którzy mogą udzielić gwarancji na swoją pracę. Biorąc pod uwagę, że poszczególne elementy ogrodzenia są dość drogie, potencjalne straty mogą być stosunkowo wysokie.


Bramy i ogrodzenia – jak się je osadza?


Jednym z kluczowych elementów dla trwałości bram i ogrodzeń jest prawidłowe osadzenie ogrodzenia. Na tym elemencie trzeba skupić się najbardziej, gdyż zaniechania i niedopatrzenia podczas osadzania ogrodzenia są najczęstszym powodem tego, że już po kilku latach zaczyna ono niszczeć w dość szybkim tempie. Pierwszy etap budowy ogrodzenia to sprawdzenie, jak głęboko trzeba je osadzić. Zależy od strefy przemarzania i rodzaju podłoża. W północno wschodniej Polsce będzie to aż 1,4 metra, podczas gdy nieco bardziej na południe już tylko 1,2 m. W centralnej Polsce przyjmuje się tą wartość na 1,0 m, a na zachodzie kraju tylko 0,8 m. Tych wartości należy się trzymać, a jeśli są jakieś wątpliwości, warto osadzić słupki lub fundament nieco głębiej. W przeciwnym razie ogrodzenie zacznie się ruszać, gdy w zimie grunt będzie zamarzał i rozmarzał.

Dla zbyt płytko osadzonych ogrodzeń jest to katastrofalne w skutkach i często nawet po jednym sezonie są one odchylone o kilka stopni. Chcąc, by bramy i ogrodzenia były w niezmiennej pozycji, należy je prawidłowo osadzić. Nawet jeśli słupki się nie przewrócą, a jedynie zaczną się przechylać, będzie to wiązało się z innym problemem. Mianowicie odchylające się słupki uniemożliwią prawidłowe otwieranie się i zamykanie bramy. W zależności od rodzaju bramy niekiedy korzystanie z niej może zostać całkowicie uniemożliwione. W najmniej kłopotliwym wariancie, gdy odchylenie nie będzie duże, dojdzie do sytuacji, w której nie będzie można zamknąć furtki lub bramy, gdyż bolec zamka nie będzie zsynchronizowany z drugim słupkiem. To powszechny problem u osób, które nie sprawdziły, jak głęboko należy osadzić ogrodzenie.


Elementy ogrodzenia


Na rynku dostępne są różne rodzaje ogrodzeń. Każdy z nich składa się jednak z podstawowych elementów konstrukcyjnych.

Z czego wykonane jest ogrodzenie?

·   fundament klasyczny lub zabetonowane bloczki prefabrykowane,
·   słupki ogrodzeniowe lub słupki murowane,
·   przęsła ogrodzeniowe lub siatka,
·   obejmy lub kotwy montażowe,
·   zaślepki profili i inne zabezpieczenia.

Najważniejsze dla trwałości ogrodzenia są fundamenty i sposób osadzania słupków. Niemniej istotne jest też odpowiednie dopasowanie farb zabezpieczających panele, niezależnie od tego, czy zostały wykonane z drewna, czy z metalu.
powrót