tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jak przygotować ogród na wiosnę?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Zbliża się wiosna, więc nadchodzi czas przygotowań do nowego sezonu ogrodniczego.
Z pewnością wiele osób chciałoby, aby w tym roku ich ogród stanowił przestrzeń idealnie dopasowaną do potrzeb. Jednym z elementów, które wzbogacają wizualnie otoczenie domu są rośliny.

Pierwszym krokiem w przygotowaniach powinno być sprzątanie: przede wszystkim pozbycie się śmieci z przestrzeni ogrodu, uporządkowanie zeszłorocznych donic, pozbycie się mebli i narzędzi, które - zgromadzone najczęściej w ogrodowym drewnianym składziku lub w przydomowym garażu - niepotrzebnie zapełniają wnętrze. Kolejno konieczne będzie umycie i - co bardzo ważne - zakonserwowanie mebli ogrodowych tak, by bez problemu przetrwały kolejny sezon. Jeśli w ogrodzie mamy oczko wodne, warto również spuścić dotychczasową wodę i wymienić ją na nową. W ogrodach pełnych roślin - kluczowe będzie ich przycięcie, zgodnie z zaleceniami dla danego gatunku.

Pod koniec marca, kiedy śnieg już stopnieje i temperatura będzie ustabilizowana na poziomie powyżej 0°C, nadejdzie czas na staranne uporządkowanie trawników i rabat kwiatowych. Delikatnie usuń brud, stare liście, patyki i suchą trawę. Dzięki temu trawa zostanie napowietrzona i zachęci źdźbła do wzrostu. Po pierwszym koszeniu w sezonie należy również pamiętać, aby nawieźć trawnik oraz zadbać o jego pełne nawodnienie.

Następnie nadchodzi czas na cięcie żywopłotów, które były posadzone w ubiegłych latach. Należy także skupić się na drzewach i krzewach kwitnących. Te, które zakwitną na wiosnę, przycinamy dopiero przed okresem letnim. Przycinając krzewy należy skupić się na usunięciu pędów zeschłych i chorych, a także rosnących do środka koron. W przypadku drzew liściastych postępujemy podobnie. Pozwoli to na dotarcie do wnętrza roślin większej ilości światła i bardziej efektywny rozrost.

Oprócz kwestii związanych z pielęgnacją roślin i przestrzeni ogrodu, warto przyglądnąć się wyglądowi bram i ogrodzeń. Często bowiem okazuje się, że zima bardzo mocno wpłynęła na postępujące zniszczenia i przydałaby się wymiana elementów ogrodzeniowych. W takiej sytuacji zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, chętnie udzielimy fachowego wsparcia.
powrót