tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Wejście na posesję oraz ogródek przed domem jest miejscem, które odwiedzane jest przez wszystkich domowników i odwiedzających ich gości. Przestrzeń ta jest zatem prawdziwą wizytówką posesji, a odpowiednio zaaranżowana i wypielęgnowana stanowi dobre świadectwo o gospodarzach. Jak urządzić ogródek, aby zachował on elegancki design oraz był funkcjonalny?

Ogród przed domem – co posadzić?

Ile projektów elewacji i wnętrza domu, tyle pomysłów na aranżację ogrodu. Trudno zatem określić jedyny sposób na zaaranżowanie ogrodu. Niemniej, możemy wskazać przykład kilku roślin, które warto posadzić oraz uniwersalnych rozwiązań, które wzbogacą każdy dom i pozwolą efektownie wykonać piękny pomysł aranżacyjny.

Aranżując mały ogród przed domem, warto zadbać o jego estetykę.

Ostatnimi czasy jednym z najpowszechniejszych nurtów aranżacyjnych jest funkcjonalny minimalizm, niemniej w sieci znajdziemy liczne inspiracje i pomysły, które ułatwią nam zaplanowanie zieleni w każdym stylu aranżacyjnym.

Zadbajmy o to, aby przed domem było odpowiednio dużo czystej i niezakłóconej przestrzeni. Uwzględnijmy wygodne ścieżki wokół domu, wybierzmy mało wymagające rośliny, ogrodowe kwiaty i dokładnie przemyślmy miejsce ich posadzenia. Równie ważna jest także mała architektura ogrodów – altany, ławki czy inne efektowne ozdobniki. Przede wszystkim, projektując ogrodową przestrzeń, pomyślmy o posadzeniu drzewa (lub drzew), a także krzewów i bylin. Drzewo zmieści się nawet w wyjątkowo małym ogródku. Należy jednak wybrać gatunek, który nie osiągnie zbyt dużych rozmiarów. Dobrym pomysłem będzie np. klon zwyczajny, grab pospolity lub sumak octowiec.

Rośliny sadzone przed domem powinny być atrakcyjne wizualnie przez cały rok. Pamiętajmy, że frontowy ogród pełni przede wszystkim funkcję formalną i reprezentacyjną. Wystarczy, że znajdziesz byliny, krzewy i gatunki jednoroczne pasujące do warunków siedliskowych panujących na posesji.
Krzewy są zdecydowanie jednymi z najbardziej stabilnych i najmniej wymagających w pielęgnacji roślin, które mogą stanowić świetną podstawę aranżacyjną. Do dobranych krzewów należy dopasować nasadzenia roślin jednorocznych i bylin. Ciekawe pomysły stanowią np. derenie, kaliny, pęcherznice, lilaki, irgi, rododendrony, hortensje, tulipany oraz berberysy. Tak przygotowaną aranżację należy uzupełnić w zimozielone rośliny – np. jałowce, bukszpan czy kosodrzewinę. Każdy z wymienionych gatunków jest łatwy w uprawie i nie ma dużych wymagań pod względem gleby czy warunków środowiskowych.


Nie zapomnij o funkcjonalnym i estetycznym ogrodzeniu domu

Planując projekt działki i wykonując nasadzenia w ogrodzie, nie możemy zapomnieć o funkcjonalnym i estetycznym ogrodzeniu posesji. Doskonałym uzupełnieniem będzie eleganckie i trwałe ogrodzenie wykonane z paneli ogrodzeniowych. Zapewni ono nie tylko wygodne użytkowanie, ale pozwoli łatwo dopasować design ogrodzenia do elewacji budynku i charakteru aranżacji ogrodu.

Ogrodzenia z trwałych, zgrzewanych paneli, wzmocnione podmurówką betonową i uzupełnionych funkcjonalnymi bramami i furtami skrzydłowymi lub przesuwnymi doskonale wpiszą się w każdy styl aranżacyjny – od nowoczesnego minimalizmu, przez zachowawczy styl skandynawski i industrialny, aż po klasyczny wystrój posesji. Możliwość wykonania ogrodzenia o dowolnej kolorystyce i bogata oferta wymiarów i stylu paneli, bram i furtek umożliwi estetyczne zwieńczenie frontowego ogrodu, stanowiąc piękną i trwałą wizytówkę każdego domu.
powrót