tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jak wybierać, osadzać i konserwować słupki ogrodzeniowe?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jak wybierać, osadzać i konserwować słupki ogrodzeniowe?

Budowa ogrodzenia wymaga zastosowania się do kilku podstawowych zasad, bez których trudno wykonać solidne ogrodzenie, które wytrzyma wiele lat w nienaruszonym stanie. Kluczowe jest tutaj prawidłowe osadzenie słupków. Nawet jeśli producent słupków ogrodzeniowych zapewni najlepszej jakości materiały, w przypadku, gdy zostaną one nieprawidłowo osadzone, ogrodzenie nie będzie trwałe. Istotne jest także odpowiednie dobranie słupków do konkretnego ogrodzenia.

Jakiego materiału używa producent słupków ogrodzeniowych?


Słupki ogrodzeniowe wykonuje się ze stali o odpowiednim stopie. Na rynku dostępne są różnego typu słupki ogrodzeniowe, które różnią się między sobą parametrami, takimi jak:
  • grubość ścianki,
  • wysokość,
  • kształt przekroju poprzecznego,
  • kolor i rodzaj farby.

Jak widać, zaopatrując się w słupki, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Grubość ścianki wpływa na to, czy słupek będzie w stanie wytrzymać duże przeciążenia. Im wyższy słupek, tym większa powinna być grubość ścianki. Dla inwestora bardzo ważne jest również to, by producent słupków ogrodzeniowych użył farby odpowiedniej jakości. W przeciwnym razie po kilku latach niezbędna będzie renowacja ogrodzenia i malowanie, co może być czasochłonne. Jeśli jednak producent zastosuje dobrze dobraną farbę wysokiej jakości, taki kłopot nie wystąpi wcześniej, niż pod dwóch lub nawet trzech dekadach.

Jak prawidłowo osadzić słupek ogrodzeniowy?


Osadzając słupki ogrodzeniowe, należy zwrócić uwagę na strefę zamarzania gruntu. Można to sprawdzić na specjalnych ogólnodostępnych mapach. Zazwyczaj nie osadza się słupków płycej, niż na głębokość jednego metra. Niekiedy może to być 80 cm. W przeciwnym razie cały słupek zacznie się ruszać, gdy grunt zamarznie, a potem zacznie rozmarzać. To z kolei spowoduje wykrzywianie się i pochylanie całego ogrodzenia. Nawet jeśli słupek będzie bardzo solidny, nieprawidłowe osadzenie go spowoduje, że się wykrzywi. Już na etapie osadzania należy pomyśleć o tym, by zadbać o zachowanie idealnego pionu. Należy do tego wykorzystać sprawną poziomicę.

Czym maluje się słupki ogrodzeniowe?


Jeśli po wielu latach eksploatacji okaże się, że od powierzchni słupków zaczyna odchodzić farba, trzeba szybko poprawić ubytki. Warto zrobić to szybko i nie czekać, aż całe słupki zaczną rdzewieć. Gdy tylko zobaczy się ogniska rdzy, należy wyczyścić z nalotu to miejsce, a następnie zabezpieczyć farbą w takim samym kolorze co reszta. To pozwoli na powstrzymanie dalszego odchodzenia farby i korodowania ogrodzenia.
powrót