tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jak zaplanować swój ogród?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jak zaplanować swój ogród?

Jak zaprojektować ogród, aby był przedłużeniem domu, ale też miejscem, gdzie można spędzać czas z rodziną? Oczywiście profesjonaliści służą pomocą. Samodzielne planowanie aranżacji jest jednak o wiele bardziej satysfakcjonujące! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, a co warto zwrócić uwagę!

Ogrodzenie jest ważne!


Przez zaplanowaniem ogrodu zwróćmy uwagę na ważną kwestię – czy nasza działka jest ogrodzona? Nie chodzi tutaj tylko o to, by wyznaczyć jej granice. Nie chcemy, aby nasz ogród został zniszczony, dlatego ważna jest ochrona przez zwierzętami, które mogą się do niego dostać. Poza tym płot może posłużyć jako doskonała „drabinka” na rośliny pnące. Dobrze sprawdząją się ogrodzenia panelowe z ocynkowanego drutu – wytrzymałe i odporne na korozję.


Plan to podstawa


Jedną z ważnych rzeczy do rozważenia podczas planowania ogrodu jest cel, dla którego będzie on używany i ile czasu można poświęcić na utrzymanie tego projektu. Czy będą z niego korzystały także dzieci? Ile mamy miejsca? Czy mamy zwierzęta? Trudno stworzyć wymarzony ogród bez przygotowania się do tego etapu.

Inspiracja jest wszędzie! Odpowiedź na znalezienie wspaniałych pomysłów na ogród leży w czasopismach, katalogach i gazetach. Poszukaj ogrodów swoich ulubionych celebrytów lub odwiedź parki, których wygląd Ci się podoba – zrób zdjęcia, jeśli to możliwe. Mnóstwo inspiracji znajdziesz również oczywiście w sieci!


Na co zwrócić uwagę?


Co jest ważne podczas planowania swojego ogrodu?

Rośliny

Najlepszym sposobem na dobre zaplanowanie ogrodu jest znajomość rodzaju gleby i poziomu wód gruntowych. Źle przemyślane nasadzenia przypadkowo kupionych roślin doprowadzą cię jedynie do chaosu, podczas gdy dobranie odpowiedniego gatunku/odmiany zgodnie z siedliskiem, w którym będą rosły, może pomóc zapewnić zdrowy wzrost. Warto też zastanowić się, czy będziemy uprawiać warzywa lub owoce – mogą być one bardzo wymagające!

Posadzenie zbyt wielu roślin w nowym ogrodzie może spowodować późniejsze problemy, dlatego pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odstępów między nimi. Nawet jeśli wydaje ci się, że teraz, po zasadzeniu, nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, wkrótce ich zdrowy wzrost wyrówna wszelkie różnice estetyczne, które mogły istnieć przed posadzeniem!

Użytkowanie


Istotne przy planowaniu jest także to, po co ci właściwie ogród. Inaczej zaplanujesz miejsce rozrywki dla swoich dzieci, a inaczej kwiecistą łąkę. Czy chodzi o estetykę, czy o praktyczność? A może po prostu chcesz mieć własne warzywa i owoce? Aby zacząć projekt ogrodu, musisz zastanowić się, jaki ma być jego charakter. Wówczas łatwiej będzie ci rozmieścić jego elementy w odpowiednich miejscach.

Po projekt ogrodu można udać się do specjalisty, jednak jesteśmy w stanie również zaplanować go samodzielnie. Jednak tak jak wspominamy, musisz przemyśleć wcześniej kilka kwestii – charakter ogrodu, odpowiednie zabezpieczenie, dobór roślinności. Satysfakcja z samodzielnie wykonanego ogrodu będzie ogromna, a odpoczywanie w nim – jeszcze wspanialsze.
powrót