tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jak zrobić podmurówkę pod ogrodzenie?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jak zrobić podmurówkę pod ogrodzenie?

Ogrodzenie posesji powinno być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim solidne i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednym z kluczowych elementów stanowiących bazę ogrodzenia wykonywanego z paneli ogrodzeniowych czy z siatki, jest podmurówka. Odpowiednio wykonany fundament pod ogrodzenie znacząco zwiększa jakość posadowienia ogrodzenia, zwiększa jego żywotność oraz znacząco wpływa na jego estetykę. W jaki sposób wykonać fundament pod ogrodzenie domu?

Dlaczego warto wykonać fundament ogrodzenia?

Dzięki posadowieniu słupków płotu panelowego lub metalowej siatki w fundamencie możliwe jest uzyskanie licznych korzyści zwiększających użyteczność i trwałość ogrodzenia oraz wpływających na komfort jego eksploatacji. Z podmurówki warto skorzystać przede wszystkim, gdy na posesji luźno biega pies lub inne zwierze. Zastosowanie fundamentu zmarginalizuje ryzyko przekopania się zwierzęcia pod ogrodzeniem. Poza tym podmurówka zabezpieczy elementy ogrodzenia przed wandalizmem oraz rozkradzeniem, zwiększy stabilność płotu zwłaszcza w przypadku grząskiego i niejednorodnego gruntu na posesji oraz uchroni działkę przed przedostawaniem się na jej teren korzeni roślin z zewnątrz.
 

Beton prefabrykowany kontra wylewany

Podmurówka może być wykonana na dwa sposoby. Możemy skorzystać z samodzielnie wylewanego betonu pod słupki ogrodzenia lub skorzystać z prefabrykowanej podmurówki z gotowych bloczków betonowych.
 

Elementy prefabrykowane

Zdecydowanie jednym z najprostszych i najefektywniejszych rozwiązań jest fundament z prefabrykowanych elementów betonowych. Pozwala on łatwo i szybko zamontować płot bez konieczności wykonywania czasochłonnych szalunków. W przypadku stosowania prefabrykowanych elementów betonowych możliwe jest ograniczenie kosztów wykonania fundamentu i możliwość wykonania robót ziemnych niezależnie od warunków temperaturowych i pogodowych. Łączenie prefabrykowanych elementów realizowane jest najczęściej za pomocą rozwiązań systemowych – łączników pośrednich, narożnych oraz końcowych.
 

Wylewane fundamenty

Innym popularnym sposobem wykonywania fundamentu pod ogrodzenie panelowe jest beton wylewany (monolityczny). Jest to wyjątkowo trwałe i mocne rozwiązanie, które skutecznie usztywnia i stabilizuje dowolny typ ogrodzenia. Beton może być wylewany również na grząskim i podmokłym terenie. Ze względu na swoje walory i parametry techniczne, tego typu rozwiązanie rekomendowane jest jednak przede wszystkim do ciężkich i masywnych ogrodzeń murowanych.
 

Budowa konstrukcji fundamentów pod płot

Pierwszym krokiem na drodze do wykonania fundamentu, jest wyznaczenie jego osi. Typując wymiary fundamentów, należy określić rozmiar Twoich paneli ogrodzeniowych lub wymiary siatki, charakterystykę podłoża oraz zapis planu zagospodarowania przestrzennego.
Następnie należy wykopać dół pod fundament. Niezwykle ważne jest uwzględnienie strefy przemarzania oraz gęstości gruntu. W przypadku luźnego i grząskiego podłoża należy wykonać dół pod fundamenty o głębokości co najmniej 100-120 cm. W bardziej gęstym podłożu wystarczą fundamenty pod ogrodzenie o głębokości ok. 50 cm. W Polsce istnieją cztery strefy klimatyczne. Określmy, w jakiej strefie znajduje się nasza posesja, a następnie wykonajmy dół pod fundamenty tak, aby głębokość wylewanego betonu znajdowała się poniżej strefy przemarzania. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza podczas budowy fundamentu na obszarach gruntów wysadzinowych (przede wszystkim gliniastych). Dzięki wykonaniu fundamentów poniżej obszaru przemarzania ograniczymy naprężenia zamarzniętej gleby oddziałujące na fundament.

Należy również pamiętać o wykonaniu niezbędnej dylatacji, która uchroni fundament przed pękaniem i jego nierównomiernym osiadaniem. Dylatacja powinna przyjąć formę niewielkich, pionowych rowków wykonywanych co ok. 10-15 cm na całej długości betonu. Brak dylatacji może prowadzić do deformacji betonu i w konsekwencji do wykrzywiania słupków ogrodzenia, rozpoziomowania płotu, a nawet do pękania fundamentów.
powrót