tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jaki fundament pod ogrodzenie?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jaki fundament pod ogrodzenie?

Ogrodzenie jest istotnym elementem posesji przede wszystkim dlatego, że pełni funkcję ochronną. Ważne zatem, aby było solidne i wytrzymałe. Do tego potrzebna jest odpowiednia baza. Istotny jest wybór fundamentu właściwie dostosowanego do ogrodzenia

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze fundamentu?

Fundament ma na celu przeniesienie ciężaru ogrodzenia na podłoże gruntowe. Sposób jego wykonania jest zależny od wyboru miejsca oraz głębokości posadowienia. Jeśli grunty zmieniają się pod wpływem niskich temperatur, zwiększając swoją objętość, to musi on zostać osadzony poniżej strefy przemarzania gruntu. Takie rozwiązanie gwarantuje sztywność całego ogrodzenia, chroni je przed zniszczeniem podczas zimy oraz przed niechcianym przechyłem. Głębokość może wynosić od 80 do 140 cm, w zależności od regionu. W pozostałych przypadkach wystarczy 60 cm. Fundament nie może mieć szerokości mniejszej niż szerokość ogrodzenia, może być szerszy. Warto również pamiętać o tym, by cała konstrukcja nie odebrała uroku naszej działce. Prócz solidnego wykonania, ważne jest też staranne i estetyczne wykończenie.

Jak dopasować fundament do rodzaju ogrodzenia?

To, jaki fundament pod ogrodzenie wybierzemy, będzie zależało również od samego rodzaju ogrodzenia. Pod siatkę i metalowe panele najlepiej położyć fundament punktowy. Jeśli w skład parkanu wchodzą słupki i przęsła, jego podpora może mieć dwa poziomy posadowienia. Pierwszy głębszy umiejscowiony pod nośnymi słupkami oraz drugi płytszy ulokowany wzdłuż nienośnych przęseł. Jeśli wybierzemy taką formę, jak np. drewniany płot, możemy zdecydować się na pewne ograniczenia i wykonać tylko stopy fundamentowe umiejscowione pod słupkami. To jednak zmniejszy solidność naszego parkanu i umożliwi podkopanie się pod nim. Niezwykle ważna jest wytrzymałość konstrukcji ogrodzeniowej, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by została ona wykonana jak najlepiej. To ona chroni naszą działkę, również przed silnymi wiatrami i innym przypadkami działania siły fizycznej, albo niechcianymi podkopami wykonanymi przez zwierzęta.

Jak odpowiednio wykonać fundament?

Gdy już wybierzemy, jaki fundament pod ogrodzenie chcemy wykonać, musimy też zadbać o to, by został on wykonany właściwie. Głęboki wykop lepiej zrobić przy pomocy koparki, z małym możemy poradzić sobie ręcznie. Betonu nie powinno się wylewać na gołą ziemię. Dół można albo wyłożyć folią, albo wykorzystać system deskowań, który jest dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem.  Na tak przygotowany grunt wylewamy beton, pamiętając o szczelinach dylatacyjnych co 15 m, które pozwolą na uniknięcie pęknięć wywołanych nadmiernym naprężeniem. Konstrukcje z desek należy rozmontować po wyschnięciu betonu. Czasem wymagane jest wzmocnienie konstrukcji zbrojeniem. Polega to na umieszczeniu w dolnej części czterech podłużnych prętów, które są ze sobą połączone strzemionami. To dodatkowo usztywnia parkan i zapobiega pękaniu. Takie rozwiązania zaleca się w przypadku szkarp lub innego odkształconego gruntu. Jeśli nasza baza zostanie niewłaściwie wykonana, może to naruszyć stabilność i wytrzymałość całej struktury.

Zobacz również ogrodzenia Rzeszów
powrót