tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać?

Jednym z zadań, które czekają osoby budujące dom jest ogrodzenie działki. Dobre ogrodzenie powinno nie tylko zapewniać ochronę przed niechcianymi gośćmi, ale też być wizytówką posesji i podkreślać styl ogrodu. Na jakie ogrodzenie można się zdecydować?


Jakie materiały sprawdzają się przy budowie ogrodzenia?
 

Do budowy ogrodzenia można wykorzystać bardzo różne materiały. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy nie ma wytycznych odnośnie jego wysokości, kształtu i rodzaju materiału, z którego można je wykonać. Niezależnie od tego, z jakiego materiału ogrodzenie zostanie wykonane, powinno ono być na tyle solidne, aby w dobrym stanie przetrwało przez lata. Co więcej, jego styl powinien pasować do bryły domu, charakteru ogrodu i najbliższego otoczenia. Zdecydowanie największą popularnością w naszym kraju cieszą się ogrodzenia zbudowane z metalowych lub drewnianych przęseł. Wymagają one oparcia na solidnej podmurówce. Podmurówkę wykonać można z wylewanego betonu, cegły lub betonowych albo silikatowych bloczków. Takie ogrodzenie jest bardzo solidne i bardzo szczelne. W jego sąsiedztwie panuje głęboki cień, co nie jest dobre dla roślin. Na budowę takiego ogrodzenia decyduje się więc niewiele osób. Ogrodzenie można wykonać także z kamienia.

Jakie zalety mają różne materiały wykorzystywane do budowy ogrodzenia?
 

Metalowe ogrodzenia to obecnie nie tylko popularna przed kilkudziesięciu laty siatka, ale także estetyczne panele, nowoczesne gabiony i ręcznie kute stalowe przęsła. Są one bardzo bogato zdobione i dość drogie. Ich tańszą alternatywą są żeliwne odlewy. Ogrodzenia drewniane można wykonać ze sztachet, odpowiednio zabezpieczonych desek czy paneli lamelowych. Gabiony to prostopadłościenne kosze wykonane ze stalowego drutu, które wypełnia się kamieniami. Ogrodzenia metalowe należą do jednych z najbardziej trwałych. Zachowują swoje właściwości na lata, są przy tym bardzo proste w konserwacji. Koszt wykonania ogrodzenia zależy od użytych materiałów. Najtańszym rozwiązaniem jest płot wykonany z rozpiętej na słupkach siatki. Jest to jednak najmniej estetyczne ogrodzenie. Drewniane ogrodzenie musi być zabezpieczone przed wilgocią i regularnie konserwowane, inaczej jego żywotność będzie naprawdę bardzo krótka.

Niezbędnym elementem płotu są słupki do ogrodzenia. To one w dużym stopniu decydują o stabilności gotowej konstrukcji. W sprzedaży są dzisiaj dostępne słupki do ogrodzenia o bardzo różnej średnicy i w bardzo różnych wariantach. Dzięki temu z łatwością można wybrać takie, które idealnie będą pasować do stylu ogrodzenia. Osadzenie słupków do ogrodzenia jest bardzo proste. Osadza się je bezpośrednio w ziemi lub w specjalnej podstawie.
Na rynku dostępnych jest dzisiaj wiele rodzajów rozwiązań pozwalających na wykonanie trwałego i estetycznego ogrodzenia na lata. Niezbędnym elementem każdego płotu są solidne i trwałe słupki do ogrodzenia.

Załączniki artykułu

powrót