tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jakie kwiaty sadzić na jesień?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jakie kwiaty sadzić na jesień?

Jesień to czas intensyfikacji barw w ogrodzie, ale to też dobry okres dla wybranych gatunków kwiatów, które pasują do jesiennej szaty. Niektóre z nich będą wtedy cieszyły nas swoim urokiem, inne muszą zostać posadzone, aby zakwitnąć na wiosnę.

Kwiaty jesienne

Typowo jesiennymi kwiatami są wrzosy. Te rośliny o długiej tradycji literackiej nierozłącznie związane z jesiennymi melancholiami ozdobią nasz ogród aż do wczesnej zimy. Kolejnym typowo jesiennym wyborem, choć niesłusznie kojarzonym wyłącznie z przestrzenią cmentarną jest chryzantema. Ubarwi nasz ogród do pierwszych przymrozków.  Mech koralowy najczęściej występuje w kolorach białym, żółtym i pomarańczowym. To wybór bardzo nietypowy, a roślinka, choć bardzo urokliwa, trudna jest w utrzymaniu. Groźne przymrozki wytrzyma kapustka ozdobna, swoim wyglądem przypominająca rafę kolorową i dobrze współgrająca z wcześniej wspomnianym mchem. Goryczka pozwoli na urozmaicenie palety barw o rzadko spotykany jesienią błękit. Popularnymi i bardzo ładnymi kwiatami jesiennymi są też astry oraz dabecje kantabryjskie. Należy pamiętać o tym, że te kwiaty trzeba zasadzić wcześniej. Wspomniane rośliny mogą ozdobić zarówno nasze ogrodowe rabaty, jak i balkony oraz tarasy. Szafran oraz zimowit jesienny to z kolei kwiaty, które możemy zasadzić jesienią i wtedy też cieszyć się ich niewątpliwą urodą.
Jesień to również dobra pora na sadzenie kwiatów, którymi chcemy cieszyć się na wiosnę.

Jakie kwiaty sadzić na jesień, by wiosną cieszyć się pięknym ogrodem

Wiele spośród bylin i cebulek kwiatów wiosennych i całorocznych warto posadzić jesienią. Wśród nich są piwonie oraz wszystkie odmiany lilii. Należy je posadzić do końca września. Jesienią sadzimy również krokusy, tulipany, narcyzy, szachownice. Zanim nadejdą zimowe mrozy, należy posadzić bergenię sercowatą, barwinka, bodziszka, kokoryczkę, płomyk, przetacznik, skalnicę, gęsiówkę. Wtedy też jest idealna pora na sadzenie konwalii – bardzo popularnych ze względu na swój urok i piękny, charakterystyczny zapach.


Jak sadzić jesienne kwiaty

Gdy już podejmiemy decyzję, jakie kwiaty sadzić na jesień, to musimy zapoznać się ze sposobem, w jaki najlepiej to zrobić. Przed posadzeniem kwiatów trzeba przekopać i spulchnić glebę. Można dodać do niej kompost, obornik, torf ogrodniczy. Jeśli gleba będzie miała nieodpowiedni odczyn, trzeba będzie wykonać wapnowanie albo zakwaszanie. Kwiaty cebulowe są zazwyczaj sadzone na głębokości dwukrotnie lub trzykrotnie większej niż wysokość cebuli. Głębokość umieszczenia cebuli jest też związana z rodzajem gleby – na glebach gliniastych cebulki powinny zostać umieszczone głębiej, natomiast na glebach bardziej zwięzłych można je umieścić nieco wyżej. Gatunki mniej mrozoodporne należy dodatkowo zabezpieczyć poprzez stworzenie ściółki z kory ogrodowej, gałązek drzew iglastych albo torfu. Jeśli sadzimy kwiaty, które wcześniej rosły w doniczce, to należy je umieścić na tej samej głębokości.
Sprawdź naszą ofertę Ogrodzenia Kraków
powrót