tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jakie ogrodzenie posesji wybrać?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jakie ogrodzenie posesji wybrać?

Dobrze dobrane i estetyczne ogrodzenie podkreśla architekturę budynku. Zapewnia też poczucie bezpieczeństwa. Dzisiaj wybór materiałów, z których można wykonać ogrodzenie jest naprawdę duży. Ogrodzenie może być wykonane z metalu, drewna, kamienia. Ogrodzenia metalowe wybierane są obecnie wyjątkowo często. Panuje wśród nich ogromna różnorodność, co sprawia, że każdy właściciel nieruchomości może znaleźć model odpowiedni dla siebie.


Jakie są rodzaje metalowych ogrodzeń?


Metalowe ogrodzenie można wykonać z tradycyjnej siatki. Jest ona produkowana z ocynkowanego lub powlekanego (do wyboru są wtedy różne kolory) tworzywem drutu. To opcja najtańsza. Z ocynkowanego lub powlekanego drutu robione są także gabiony. Są to kosze mające kształt prostopadłościanu. Można je wypełnić różnym materiałem. Najczęściej stawia się na kamienie. Wykonując ogrodzenie z gabionów, trzeba ustawić je jeden na drugim. Przestrzenie między kamieniami można wypełnić ziemią, a wtedy w ogrodzeniu da się posadzić rośliny.
Metalowe ogrodzenie można wykonać także z gotowych paneli. Panele ogrodzeniowe składają się ze stalowych prętów ułożonych do siebie równolegle i rozpiętych na ramie. Na rynku dostępne są tak zwane panele 2D (płaskie) oraz 3D z wygiętymi u góry prętami. Panele ogrodzeniowe dają możliwość wykonania ogrodzenia pasującego do zarówno do starego, jak i nowego budynku. Co więcej, wykonane z paneli ogrodzenie można zaaranżować tak, aby pasowało zarówno do ogrodu w nowoczesnego, jak i w romantycznym czy wiejskim stylu. Plusem jest też to, że panele ogrodzeniowe można oprzeć na podmurówce, ale nie jest to konieczne.


Czy warto postawić na ogrodzenie drewniane?


Wspomnieliśmy, że ogrodzenie posesji można wykonać również z drewna. Dzisiaj na rynku dostępne są nie tylko tradycyjne sztachety. Ogrodzenie można wykonać także z ułożonych poziomo desek lub z gotowych, wykonanych z listewek paneli. To ostatnie może być pełne lub ażurowe. Zaletą drewnianego ogrodzenia jest to, że pasuje ono do ogrodów w każdym stylu. Świetnie prezentuje się nie tylko w wiejskich, ale także w nowocześnie urządzonych ogrodach. Niestety, ogrodzenie z drewna wymaga regularnej konserwacji. Kolejnym sposobem na zaznaczenie granicy posesji jest żywopłot.

Dobre na żywopłot rośliny to między innymi: bukszpan, ognik szkarłatny, tuja.

Takie ogrodzenie wymaga jednak trochę czasu, aby mogło zapewnić nam solidną ochronę przed spojrzeniami sąsiadów. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie rośliny mają tak samo duże tempo wzrostu.


Jaki jest koszt wykonania ogrodzenia?


Wybranie rodzaju ogrodzenia zależy od zasobności portfela inwestora. Najmniej trzeba zapłacić za ogrodzenie wykonane z tradycyjnej siatki. Płot z drewna to droższe rozwiązanie. Cena tego ogrodzenia zależy między innymi od rodzaju drewna i wysokości płotu. Pod względem ceny bardzo atrakcyjne jest metalowe ogrodzenie panelowe. Ogrodzenie to można wykonać nawet samodzielnie, co jeszcze bardziej obniża koszty.
Oferta materiałów, które można wykorzystać na ogrodzenie jest dzisiaj naprawdę bardzo różnorodna. To, na jaki rodzaj ostatecznie się zdecydujemy uzależnione jest od możliwości finansowych, a także efektu, który chcemy uzyskać.
powrót