tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jakie zastosowanie ma podmurówka betonowa?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jakie zastosowanie ma podmurówka betonowa?

Wykonanie ogrodzenia nierozerwalnie wiąże się z budową domu. Ogrodzenie posesji powinno być wykonane z estetycznych i trwałych materiałów. Musi powiem przetrwać lata. Na trwałość i walory estetyczne ogrodzenia wpływa wiele elementów. Jednym z nich jest podmurówka betonowa. Co warto o nie wiedzieć?

Gdzie stosowana jest podmurówka?
 

Podmurówka jest płytkim fundamentem, który może być wykonany z cegły, kamienia lub betonu. Podmurówkę stosuje się nie tylko pod ogrodzenia, ale także pod budynki. Jej zadaniem jest ochrona budynku czy ogrodzenia przed przenikającą z ziemi wilgocią, deszczem, długo zalegającym śniegiem czy wybujałą roślinnością. Wykonana z betonu podmurówka – zarówno ta pod budynek, jak i pod ogrodzenie – zapewnia nośność i stabilność danego obiektu budowlanego. W przypadku ogrodzeń podmurówka betonowa nie musi być stosowana w każdym ich rodzaju. Decydując się na wykonanie ogrodzenia panelowego można zrezygnować ze stosowania podmurówki. Ma one jednak tak wiele zalet, że nawet przy tego typu ogrodzeniach niewielu inwestorów decyduje się z niej zrezygnować.

Jaką podmurówkę wybrać?


Kilkanaście lat temu podmurówkę wykonywano samodzielnie. Miały one formę lanego fundamentu. Ich wykonanie było stosunkowo skomplikowane. Wymagało wykonania wykopu ziemnego, który musiał zostać wzmocniony szalunkiem z desek. Dzisiaj tego typu podmurówki oczywiście również są wykonywane, ale o wiele częściej można spotkać prefabrykowane podmurówki w postaci bloczków lub tak zwanych betonowych desek. Podmurówki betonowe prefabrykowane dostępne są w różnych długościach, szerokościach i wysokościach. W sprzedaży dostępne są podmurówki mające na ogół długość 2 m. Standardowa wysokość wynosi 30 cm. W ofercie niektórych producentów dostępne są nie tylko podmurówki prefabrykowane o standardowych wymiarach. Niektórzy wykonują także podmurówki na indywidualne zamówienie.

Klienci nie mają więc najmniejszych problemów z zakupieniem podmurówki betonowej odpowiadającej ich indywidualnym potrzebom. Bez względu na to, czy są podmurówki w postaci bloczków czy betonowych desek, można mieć pewność, że są one stabilne, wytrzymałe i mocne. Na pewno posłużą przez wiele lat. W przypadku podmurówki pod ogrodzenie o wybraniu tej najbardziej właściwej decyduje wielkość i ciężar przęseł, które zostaną wykorzystane do jego wykonania. Ogrodzenia z siatki czy lekkich paneli nie wymagają stosowania podmurówki. Na pewno podmurówka betonowa jest niezbędna w przypadku budowy ogrodzenia wykonywanego z ciężkich, kutych przęseł. Także wykonując ogrodzenie z modnych gabionów należy posadowić je na podmurówce.

Wykonanie tradycyjnej lanej podmurówki betonowej jest pracochłonne, skomplikowane i stosunkowo drogie. O wiele prostszym i tańszym rozwiązaniem są gotowe podmurówki betonowe. Oba rodzaje podmurówek są trwałe i bardzo odporne na warunki pogodowe. Sprawdzają się jako podbudowa tradycyjnych i nowoczesnych ogrodzeń.
powrót