tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Na co zwrócić uwagę kupując bramy i furtki?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Na co zwrócić uwagę kupując bramy i furtki?

Budując ogrodzenie, trzeba należytą uwagę poświęcić jego newralgicznemu elementowi, jakim są bramy i furtki wjazdowe. Mogą one występować w bardzo wielu wersjach, które należy dopasować nie tylko pod względem wizualnym, ale także funkcjonalnym. Dodatkowo warto od razu uwzględnić potencjalne akcesoria ułatwiające codzienną eksploatację, takie jak systemu automatycznego otwierania.

Bramy i furtki wjazdowe – na kółkach czy skrzydłowe?
 

Furtki zazwyczaj występują w klasycznym wariancie skrzydłowym. Jest to zwykła furtka osadzona na zawiasach w słupku. Bramy zaś mogą być otwierane poprzez uchylanie skrzydeł lub przesuwane na specjalnych rolkach. To, na co się zdecydować jest zależne od kilku aspektów. Przede wszystkim trzeba oszacować, ile ma się miejsce po bokach ogrodzenia. Nie zawsze będzie możliwość montażu bramy przesuwnej, ze względu na konieczność zostawienia miejsca po bokach, które umożliwi odsunięcie bramy. Jeśli nie ma na to miejsca, trzeba ograniczyć się do bramy skrzydłowej.

Nie zawsze jednak będzie ona optymalna. Specyfika niektórych podjazdów jest taka, że nie ma możliwość pełnego otwarcia skrzydeł bramy ze względu na brak miejsca. Czasem zaś może to być po prostu niewygodne ze względu na to, że nie można podjechać samochodem bezpośrednio do bramy. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza na niewielkich posesjach lub przy wjazdach zlokalizowanych na ruchliwych drogach.

Brama z napędem czy otwierana ręcznie?


Kolejnym zagadnieniem jest to, czy chce się zachować wyższy komfort i zamontować napęd automatyczny. Niewątpliwie jest to bardzo wygodna opcja, jednak trzeba pamiętać, że wymaga pewnej ingerencji w konstrukcję bramy. Dlatego też, warto o tym pomyśleć już na etapie budowania. W późniejszym okresie można bramę nadal wyposażyć w taki napęd, ale czasem montaż napędu może okazać się utrudniony ze względu na nieuwzględnienie tego przy pierwotnym montowaniu bramy.

Napęd automatyczny działa na prąd i można go zamontować wszędzie, gdzie jest możliwość podłączenia do sieci elektrycznej. Taki napęd jest też możliwy do zamontowania zarówno w bramach przesuwanych, jak i w wersjach skrzydłowych. Podczas zakupu trzeba jednak pamiętać, że są to dwa zupełnie inne wersje napędów, więc muszą być dobrane indywidualnie pod kątem konkretnego modelu bramy, a także dobrze dopasowane pod kątem jej wagi. W przeciwnym razie napęd może okazać się zbyt słaby, by sprawnie otwierać bramę.

Załączniki artykułu

powrót