tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy panelowej?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy panelowej?

Bramy ogrodzeniowe to jeden z istotniejszych elementów całego ogrodzenia. W znaczący sposób wpływają one na estetykę posesji i ogrodzenia, a także determinują one jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Z tego też względu dobór bramy wjazdowej nie powinien być poddany przypadkowi, a przed podjęciem zakupowej decyzji warto dokładnie zapoznać się z rynkową ofertą oraz przeanalizować własne potrzeby i preferencje. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, wybierając bramę wjazdową panelową.

Wybieramy bramy przesuwne panelowe. Co wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim, podchodząc do tematu wyboru bramy, należy pamiętać, że dobrej jakości brama stanowi inwestycję na lata. Bramę montujemy raz na kilka – kilkanaście lat, podobnie jak ogrodzenie. Z tego też względu warto wybrać solidne, estetyczne i trwałe rozwiązanie, które będzie współgrać z ogrodzeniem i budynkami usytuowanymi na ogradzanej posesji. Warto postawić na jakość, bowiem zapewni ona bezproblemowe i komfortowe użytkowanie przez bardzo długi czas. Poniżej wskazujemy, na co zwracać uwagę, wybierając bramę panelową, bramę wjazdową.


Właściwie dobrany typ bramy

Jedną z najważniejszych kwestii, które należy określić przed wyborem bramy, jest jej typ. Brama ogrodzeniowa powinna być dopasowana stylistycznie do charakteru i estetyki zabudowań oraz innych elementów ogrodzenia. Planując montaż bramy, należy pamiętać o tym, aby otwierała się ona do wewnątrz posesji, a po otwarciu nie utrudniała manewrowania na podjeździe czy nie zahaczała o elementy małej architektury.
Na rynku dominują dwa rodzaje bram wjazdowych - przesuwne (samonośne i szynowe) oraz skrzydłowe (dwu- i jednoskrzydłowe). Jaka brama sprawdzi się w jakim przypadku?

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, ,oferujemy ogrodzenia Kraków i ogrodzenia Rzeszów i okolice.


Bramy przesuwne

Brama panelowa przesuwna (samonośna) to brama, która przesuwa się w bok wzdłuż ogrodzenia. Bramy tego typu sprawdzą się w przypadku małych posesji z niewielkim podjazdem. Nie zabierają one cennego miejsca po otwarciu, a mechanizm i szyna estetycznie chowają się wzdłuż ogrodzenia. Konstrukcje przesuwne dzieli się na samonośne i szynowe.
W tych pierwszych skrzydło przesuwa się ok. 5-10 cm nad poziomem gruntu i jest zawieszone na wysięgniku. Wybierając taką konstrukcję, należy pamiętać, że wyposażona jest ona w przeciwwagę, której długość wynosi ok. 1/3 szerokości światła otworu. Z tego względu, jeśli brama ma być dopasowana do szerokości otworu wynoszącego 3,5 m, to potrzebujemy ok. 5 metrów wolnej przestrzeni do montażu konstrukcji. Niemniej, na rynku spotkać można także rozwiązania samonośne bez przeciwwagi.


Bramy szynowe

Innym typem bram przesuwnych są bramy szynowe, w których skrzydło przesuwa się na rolkach po szynie. Są to tańsze konstrukcje, które jednak do płynnej pracy wymagają cyklicznego czyszczenia szyn oraz konserwacji rolek.
Bramy skrzydłowe to stabilne i równie estetyczne konstrukcje montowane na trwałych zawiasach przytwierdzonych do metalowych lub murowanych słupów. Na ten rodzaj bram warto się zdecydować, gdy otwarcie bramy nadmiernie nie ograniczy przestrzeni na posesji. Konstrukcje te są również rekomendowane w przypadku, gdy działka ma nieregularny kształt uniemożliwiający lub utrudniający montaż bram przesuwnych.


Automatyka

Brama wjazdowa panelowa może być napędzana manualnie lub automatycznie ze sterowaniem z poziomu pilota. Dobór napędu do bramy determinowany jest przez wiele czynników. Spośród najistotniejszych z nich należy wymienić: rodzaj bramy, wagę skrzydeł, szerokość konstrukcji, liczbę cykli otwierania i zamykania w ciągu doby, szybkość otwierania, a także dodatkowe funkcjonalności i akcesoria niezbędne do komfortowej eksploatacji.
W przypadku bram skrzydłowych przy doborze automatyki uwzględnia się przede wszystkim: szerokość i ciężar skrzydeł, wysokość i głębokość osadzenia bramy, wymagany kąt rozwarcia (najczęściej 90o), liczbę cykli pracy i szybkość otwierania. Napęd do bram przesuwnych dobiera się na podstawie: szerokości bramy, ciężaru wrót, liczby cykli i szybkości otwierania.
Jeżeli decydujemy się na montaż bramy z automatycznym napędem, warto zdecydowanie dobrym pomysłem jest wybór gotowych rozwiązań dobranych przez producenta lub profesjonalną firmę wykonawczą zajmującą się montażem systemów automatyki bramowej.


Zabezpieczenia

Podczas doboru bramy należy zwrócić uwagę również na zaimplementowane zabezpieczenia oraz rozwiązania sygnalizacyjne. Wpłyną one na bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania bramy. Wśród podstawowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo eksploatacji należy wymienić wyłącznik przeciążeniowy, który cofnie otwierającą się bramę w momencie, gdy natrafi ona na przeszkodę.
Do rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo eksploatacji zaliczają się również lampy ostrzegawcze sygnalizujące wizualnie proces otwierania i zamykania bramy, fotokomórki uniemożliwiające zamknięcie skrzydła, gdy wykryje ono przeszkodę, czy systemy automatycznego zamykania po upływie określonego czasu. Warto pomyśleć także o funkcji awaryjnego otwierania w przypadku awarii czy braku zasilania napędu.

powrót