tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Ogrodzenia i furtki wyznaczają granice posesji, ale czy tylko? Co zrobić, by zapewniały bezpieczeństwo

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Ogrodzenia i furtki wyznaczają granice posesji, ale czy tylko? Co zrobić, by zapewniały bezpieczeństwo


Zacisze własnego domu kojarzymy z oazą spokoju i bezpieczeństwa. Ogrodzenie jest tym, co wyznacza granice domowego świata. Zapobiega wtargnięciom na nasz teren prywatny (celowym i przypadkowym), chroni przed zwierzętami, a czasami przed spojrzeniami sąsiadów. Nie tylko wyznacza granice, ale jest również dopełnieniem architektury i spełnia funkcję dekoracyjną. Będziemy z niego korzystać każdego dnia. Warto więc dogłębnie przemyśleć wybór odpowiedniej aranżacji wejścia do codzienności.

Bo w życiu trzeba mieć priorytety – postaw na bezpieczeństwo


Odpowiednio ogrodzona działka daje poczucie bezpieczeństwa i prywatności, ale też osobistej swobody. W czasach, gdy ubezpieczamy wszystko od pralki po telefon, należy zastanowić się, jak zabezpieczyć siebie i bliskich w swoim własnym domu. Ogrodzenie to pierwsza bariera oddzielająca nas od ewentualnego niebezpieczeństwa. Dlatego powinno się cechować odpowiednią wysokością, która uniemożliwia przekroczenie lub przeskoczenie płotu. Należy zwrócić uwagę, czy nie ma efektu drabiny, czyli takich miejsc, na których można podeprzeć stopy i dłonie. Zwłaszcza na terenach podmiejskich i wiejskich konstrukcja ogrodzenia i furtki powinna uniemożliwiać podkop (stado bezpańskich psów chyba nie jest mile widziane w przydomowym ogródku), czy prześlizgnięcie się pod dolną krawędzią. Kolejny ważnym aspektem jest automatyzacja. Dzięki bramie sterowanej pilotem, zwłaszcza w nocy, bezpiecznie można wjechać na teren posesji, beż konieczności wychodzenia z samochodu. Mając już zaplanowany projekt, przy wyborze odpowiednich materiałów oraz firmy, która wykona zlecenie, istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na znak CE. Jest to znak zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Stawia on producentom wysokie wymagania w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób i mienia. Przedmioty, które posiadają znak CE, mogą być wprowadzane do obrotu we wszystkich państwach UE, Norwegii, Islandii i Księstwie Liechtenstein. Bezpieczna praca bramy to wyposażenie jej np. w wyłącznik przeciążeniowy, fotokomórkę czy listwy bezpieczeństwa.

Wyznacz swoje granice w zgodzie z prawem


Przy projektowaniu bezpiecznego ogrodzenia należy uwzględnić podstawowe zasady prawa budowlanego. Co prawda ogrodzenia i furtki są uznawane za tzw. nieskomplikowane obiekty budowlane i nie podlegają przez to bardzo skomplikowanym wytycznym. Trzeba wiedzieć, w jakich sytuacjach zgłosić przedsięwzięcie budowy do urzędu. W praktyce na budowę płotu nie potrzeba pozwolenia, jednak należy spełnić kilka warunków. Z technicznego punktu widzenia grodzenie musi być niższe niż 2,2 metra oraz nie może mieć ostro zakończonych elementów zamontowanych na wysokości poniżej 1,8 metra, by nie stwarzało niebezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt. Poza tym bramy w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz naszej działki, a żaden element nie może się znajdować poza posiadłością (wrota, ani mechanizm sterujący nie mogą się znajdować dalej niż na granicy działki). Ogrodzenia i furtki powinny posiadać znak CE. W zależności od lokalizacji posesji należy zapoznać się z Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym danej gminy. Mogą się w niej znaleźć zapisy dotyczące wznoszenia ogrodzeń pełnych, ażurowych czy używania elementów prefabrykowanych.

Między nami sąsiadami dobrze jest


Nie ma żadnej regulacji prawnej nakładającej obowiązek ogrodzenia sąsiadujących posesji. Prawnie, bez zgody sąsiada możemy postawić ogrodzenie w całości znajdujące się w granicach naszej działki. W przypadku, jeżeli tylko my zapłacimy za budowę ogrodzenia, sąsiad ma prawo również z niego korzystać. O rodzaju ogrodzenia między sąsiadami decyduje strona, która podjęła się budowy. Nie mamy prawa zmusić nikogo do wspólnego pokrycia kosztów, ale jeśli nasze relacje sąsiedzkie są na dobrym poziomie, i jeśli chcemy podzielić koszty na pół, najlepiej zawrzeć odpowiednią umowę w tej sprawie. Taka umowa powinna zawierać dane personalne wszystkich stron, numery działek z dokładnym adresem, informacje o rozkładzie kosztów oraz oczywiście podpis każdej ze stron. Przepisy przepisami, ale stawianie ogrodzenia na granicy z sąsiadem to także próba utrzymanie dobrych stosunków sąsiedzkich, na których chyba każdemu zależy.

Nowoczesne ogrodzenia


Nowoczesny styl idzie w parze z nowoczesną technologią. Jeśli jesteśmy zakręceni na punkcie technicznych gadżetów, czemu nie zamontować takiego, który ułatwi korzystanie z bramy i furtki. Dla przykładu videodomofon z rejestratorem obrazu, natychmiast pozwala sprawdzić, kto próbuje dostać się na naszą działkę. Funkcja rejestracji obrazu, jest niezwykle przydatna, podczas dłużej nieobecności w domu. Dzięki temu nie tylko podnosimy bezpieczeństwo domowników, ale możemy mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w otoczeniu posesji. Dodając do tego zdalny dostęp z aplikacji mobilnych z dowolnego miejsca na świecie mamy kontrolę dostępu, która umożliwia sprawdzenie, co dzieje się przy wejściu. Takie urządzenie zapewnia możliwość zdalnego otwieranie furtki, sterowania napędem bramy wjazdowej, a nawet pozostawianie wiadomości dla osób odwiedzających! Dzięki temu, ktoś, kto chciałby wejść na teren naszej posesji nawet nie wie, że nie ma nas w domu. Takie rozwiązania sprawiają, że dłuższe wakacje na pewno staną się spokojniejsze.

Załączniki artykułu

powrót