tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Ogrodzenie wizytówką posesji – bramy i furtki

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Ogrodzenie wizytówką posesji – bramy i furtki

Pierwsze wrażenie podobno jest najważniejsze. Zasada ta dotyczy nie tylko ludzi, ale także budynków i posesji. Jak sprawić, aby nasza firma czy dom zawsze wypadały dobrze podczas pierwszego kontaktu?

Różnorodne funkcje ogrodzenia
 

Powody, dla których stawiamy są raczej oczywiste i tego nikomu nie trzeba zbytnio tłumaczyć. Ma wydzielać teren i być przeszkodą dla intruzów. Obok podstawowych funkcji praktycznych, ogrodzenie również traktuje się jako element całości, powiązany z posesją i budynkami znajdującymi się na jej powierzchni. Sam wygląd ogrodzenia ma swoją funkcję komunikatywną. Przykładowo, kiedy widzimy wysokie mury więzienia, zwieńczone drutem kolczastym, od razu zdajemy sobie sprawę, że miejsce otoczone tego typu ogrodzeniem nie jest przyjazną oazą wolności. Tego rodzaju komunikatywność, choć nie w tak radykalnej formie, może mieć znaczenie w biznesie. Weźmy przykład firmy produkcyjnej, która otoczona jest nowoczesnym, wysokiej jakości ogrodzeniem z widocznymi dodatkowymi elementami bezpieczeństwa, jak np. monitoring. Osoba, która przekracza próg naszej firmy, od razu dostaje pośrednio informacje, że właściciel dba o swój interes i jego bezpieczeństwo. W relacjach partnerskich i biznesowych, może mieć to znaczenie, ponieważ w tych sferach stabilność i bezpieczeństwo odgrywają kluczową rolę. Mówiąc o ogrodzeniu firm nie sposób pominąć bramy. Ma ona znaczenie szczególne, ponieważ jest punktem pierwszego, fizycznego kontaktu dla osób z zewnątrz. Dobrze dopasowana stylistycznie brama da znać gościom, że mają do czynienia z poważną organizacją. I przeciwnie, stara, rozpadająca się albo przesadnie wystawna brama może zniechęcić potencjalnych klientów czy partnerów. Podobnie sprawa ma się z posesjami prywatnymi. Ogrodzenie dopasowane stylistycznie do budynku da informacje o poczuciu stylu właściciela. Przesadnie wystawna brama, hojnie okraszona ornamentami, odbiegająca stylistyką od reszty, może dawać poczucie, że autor projektu szukał jakiegoś rodzaju rekompensaty. Ogrodzenie również musi sprostać wymogom zarówno wizualno-reprezentatywnym, jak i praktyczno-funkcjonalnym.

Praktyczne aspekty ogrodzenia: bramy i furtki
 

Obok wyżej wspomnianych elementów, związanych z reprezentatywnością wizualnych elementów ogrodzenia, mamy jeszcze równie ważny, a być może nawet ważniejszy – aspekt praktyczny. Projektowanie ogrodzenia nie powinno ograniczać się wyłącznie do strony wizualnej. Równie ważna jest codzienna wygoda użytkowników. Ogrodzenia, to nie tylko mury i płoty, lecz także bramy i furtki. Ich ilość i rozmieszczenie mają decydujący wpływ na kształt przyszłego użytkowania. W pewnych przypadkach może okazać się, że dodatkowa furtka pozwoli nam oszczędzać czas, przy opuszczaniu posesji w określonym kierunku. W przypadku bramy wjazdowej sprawa komplikuje się o dodatkowe czynniki. Przede wszystkim mamy do wyboru wiele różnych rodzajów bram. Panelowe jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, otwierane do wewnątrz, do zewnątrz, przesuwne, ręczne, automatyczne. Do wyrobu, do koloru. Ogólnie rzecz biorąc brama powinna być dopasowana do charakterystyki posesji i ewentualnego budynku. Bardzo popularne są bramy automatyczne, przesuwne. Nie wymagają przestrzeni przed sobą i za sobą, na rozkładające się skrzydła, ale wymagają za to odpowiedniej długości ogrodzenia obok siebie, aby brama była w stanie się tam zmieścić, po otwarciu. Nie wszystkie rodzaje posesji są w stanie spełnić ten warunek. W takich przypadkach pozostaje rozważenie bram skrzydłowych. Umiejscowienie bramy także ma ogromne znaczenie. W większości przypadków brama wjazdowa ma swoje położenie intuicyjne, frontalne względem domu. Są jednak przypadki, w których można wybrać różne położenia. W takich sytuacjach należy pamiętać, jakie typy bramy, nadają się do jakich sytuacji. Reszta to kwestia wygody i indywidualnych preferencji.

Sztuka skutecznego wyboru
 

W kulturze bramy odgrywają szczególną rolę. Bramy miast, łuki triumfalne czy zdobione bramy pałaców dają do rozumienia, że niemal od zawsze miały one odgrywać ważną rolę reprezentatywną. Współcześnie stawiamy przede wszystkim na poczucie bezpieczeństwa, w dalszej kolejności na upodobania stylistyczne. Niemniej jednak wiele aspektów bierze udział podczas projektowania ogrodzenia. Sam typ obiektu będzie wyznaczał kierunek. Przykładowo urzędnik, który decyduje się za ogrodzenie budynku administracji państwowej, nie może zanadto folgować swoim indywidualnym preferencjom estetycznym. Montaż kutej, ozdobnej bramy może sprowadzić na decydenta falę krytyki. Za to kuta brama, w stylu barokowym, na prywatnej posesji może być podkreśleniem rangi jej właściciela, pod warunkiem zachowania spójności. Bramy i furtki mają istotne znaczenie reprezentacyjne. Nie możemy także zapominać o integracji stylu ogrodzenia, do miejsca i folkloru. Drewniane ogrodzenie palisadowe będzie świetnym wyborem do górskiego domu z bali, ale już niekoniecznie do modernistycznej bryły w dużym mieście. Ważne, aby w trakcie podejmowania decyzji o wieloletnich konsekwencjach, była ona świadoma i przemyślana.
powrót