tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Podmurówka tradycyjna czy prefabrykowana?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Podmurówka tradycyjna czy prefabrykowana?

Planując budowę ogrodzenia, trzeba uwzględnić wiele elementów. Jednym z nich jest podmurówka ogrodzeniowa, którą można wykonać na różne sposoby. To, jaki sposób wybrać jest skorelowany z tym, jaki rodzaj ogrodzenia się stawia. W powszechnej praktyce stosuje się różne typy podmurówek i warto dobrze zastanowić się nad tym, którą wybrać, gdyż wpływa to na ostateczny koszt ogrodzenia, a także jego trwałość. Jest też bardzo istotne w kontekście tego, jak wiele pracy trzeba będzie włożyć w budowę ogrodzenia.

Podmurówka tradycyjna – kiedy warto, a kiedy się nie opłaca?
 

Jeszcze dwie dekady temu najpopularniejsza była tradycyjna podmurówka wylewana z betonu. Aktualnie nadal stosuje się ten wariant, ale nie zawsze jest on optymalny. Taka wersja podmurówki na pewno jest bardzo wytrzymała i pozwala na wylanie dość grubej warstwy. Jest też uniwersalna i można ją wykorzystać do każdego rodzaju ogrodzenia. Taki wariant opłaca się wybrać wtedy, gdy buduje się stosunkowo długie ogrodzenie. Wartością graniczną jest długość, która wymaga zużycia betonu, który mieści się w standardowym transporcie. Tak zwana gruszka z betonem mieści kilka metrów sześciennych betonu. Przygotowanie szalunku i zalanie go betonem będzie opłacalne wtedy, gdy opłaci się wezwać właśnie taki transport. Jeśli ilość będzie mniejsza, zazwyczaj bardziej opłaca się podmurówka ogrodzeniowa wykonana z prefabrykatów.

Podmurówka ogrodzeniowa z prefabrykatów przywożona na miejsce budowy
 

Bardzo popularna jest podmurówka wykonana z prefabrykatów. Takie wersje są dużo cieńsze, ale za to buduje się je na solidnym zbrojeniu, przez co są wystarczająco wytrzymałe. Ich zaletą jest to, że można je łatwo przetransportować na plac budowy i wystarczy je odpowiednio posadowić pomiędzy kompatybilnymi bloczkami do słupków ogrodzeniowych. Nie wymaga to rozstawiania szalunków ani długotrwałego kopania fundamentu podmurówki. W niektórych lokalizacjach taka podmurówka sprawdzi się o wiele lepiej. Dotyczy to między innymi miejsc, w których występuje spadek terenu, a robienie tradycyjnych szalunków byłoby problematyczne.

Wyższy poziom estetyki podmurówki prefabrykowanej
 

Tego typu wariant jest też korzystny dla osób, które oczekują wysokiego poziomu estetyki. Na rynku dostępne są wersje z różnego rodzaju zdobieniami, co z kolei pozwala na dobranie modelu pasującego wizualnie do otoczenia. Taka wersja umożliwia też łatwą wymianę jednego elementu, gdyby został on przypadkowo zniszczony.
powrót