tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Skuteczne rozwiązania dla domu i biznesu – bramy przesuwne panelowe

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Skuteczne rozwiązania dla domu i biznesu – bramy przesuwne panelowe

Brama to twarz zarówno naszego domu, jak i naszej firmy. Jakie rodzaje sprawdzą się konkretnych sytuacjach i na co zwrócić uwagę dokonując zakupu?

Bramy: tradycja, historia, współczesność


Jakby na to nie patrzeć brama jest najważniejszym elementem ogrodzenia. W czasach, gdy ogrodzenia miały charakter militarny, np. w średniowiecznych twierdzach, bramy były najpilniej strzeżonymi punktami. Miały one nie tylko charakter obronny, lecz także tam odbywała się kontrola nad przepływem ludzi. W budynkach, które posiadały wysoką rangę, montowano bramy kute, zamawiane u najlepszych rzemieślników-artystów. Tworzenie bram doczekało się rangi sztuki, których owoce do dziś możemy podziwiać w licznych zabytkach. Współcześnie istnieje wiele form projektowania bram. Istnieją jeszcze zakłady zajmujące się wytwarzaniem kutych ogrodzeń, wykonywanych na zamówienie, lecz stanowią one mniejszość, bo i produkty w ich ofercie są zasadniczo drogie i często nieopłacalne dla przeciętnego człowieka. Powszechnie dostępne i stosowane bramy tworzone są z myślą o uniwersalnym zastosowaniu. Na ogół spotkać możemy bramy zaprojektowane w stylistyce modernistycznej i minimalistycznej. To, co możemy znaleźć w tego typu bramach to wyeliminowanie ozdobnych elementów, w celu skupienia się na użytkowych walorach produktu. Ich prostota i funkcjonalne podejście są dominującymi trendami, obecnymi niemal we wszystkich dziedzinach designu.

Różnorodne rodzaje, mnogość potrzeb


Brama wjazdowa do posesji, to tylko jedna z bardzo wielu różnych rodzajów bram. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wjazdem, czy to do posesji, czy to do budynku, musi pojawić się brama. To właśnie sprawia, że mamy zapotrzebowanie na bardzo wiele, zasadniczo różniących się od siebie bram, które muszą wpasować się w różnorodne ogrodzenia i budynki. Dwa główne obszary, w których poruszają się producenci, to dom i przemysł. W domu mamy dość ograniczone potrzeby. Właściwie większość z nich sprowadza się do wyboru bramy wjazdowej i garażowej. W dziedzinie przemysłu producenci muszą sprostać dużo bardziej złożonym i zindywidualizowanym wymaganiom.

Dla przemysłu: bramy harmonijkowe, bramy podwieszane, bramy przesuwne panelowe


Duże budynki i hale często wymagają zastosowania rozwiązań niestosowanych w domach. Dla przykładu wyobraźmy sobie hale na lotnisku, w której znajdują się samoloty. W takim przypadku mamy do czynienia na ogół z bramą składaną harmonijkową. Bramy harmonijkowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy ogromnie hale. Składana powierzchnia bramy pozwala rozwiązać problem jej umieszczenia po otwarciu hali. Innym typem są bramy roletowe, montowane od wewnątrz i od zewnątrz. Są bardzo wygodne, ponieważ powierzchnia bramy jest zwijana w rulon, który mieści się w górnej części. Nie zabiera dodatkowej przestrzeni, ale to rozwiązanie ma swoje ograniczenie. Ze względu na to, że są zwijane, są też dość cienkie. Jeżeli potrzebujemy bardzo solidnej termoizolacji, to prawdopodobnie nie będzie nasz wybór nr 1. Świetnie nadadzą się one natomiast do garażu. Ze względu na warianty automatyczne, są również wygodne w użytkowaniu. Dla hali produkcyjnych częstym wyborem są bramy podwieszane. Ich podstawowy atut, to brak ingerencji w podłoże, dzięki czemu wózki widłowe mogą bez problemu przez nie przejeżdżać. Są w stanie także wydzielać duże obszary, dlatego są uniwersalnym rozwiązaniem. Obszary przemysłowe charakteryzuje zupełnie inna skala działania, od tej którą znamy z funkcjonowania w obszarach miejskich i domowych. Na cele przemysłowe wygrodzone są ogromne obszary i powstają wielkie hale. Muszą one być przygotowane na wielkoformatowy transport. Wobec tego bramy wjazdowe do posesji również muszą być przemyślane. Częstym widokiem w takim otoczeniu są bramy przesuwne panelowe. Chyba wszystko, co można o nich powiedzieć, sprowadza się do słów: znakomicie spełniają swoją rolę. Po prostu przesuwny panel jest bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy musimy zasłonić bądź odsłonić okazały, kilkunastometrowy wjazd.

Sprawdzone rozwiązania w Twoim domu


Bramy przesuwne panelowe są nie tylko domeną przemysłową. Bardzo dobrze funkcjonują w domu, ponieważ zapewniają bardzo dużą wygodę użytkowania. Nie otwierają się do wewnątrz ani do zewnątrz, dzięki czemu otwieranie i zamykanie odbywa się sprawnie. Producenci oferują wiele rodzajów bram przesuwnych. Panelowe będą zgadzać się wizualnie, jeżeli będą elementem ogrodzenia panelowego. Zarówno 2D jak i 3D. Obok tego mamy także do dyspozycji niezliczoną ilość bram przesuwnych, występujących w najróżniejszych stylistykach i kolorach Producenci, aby zabezpieczyć swoje bramy przed działaniami warunków atmosferycznych, poddają je procesowi ocynku ogniowego. Dzięki temu są one odporne na korozję. Dobrze działająca brama potrzebuje też dobrego napędu. Solidny napęd do bramy czasami potrafi kosztować tyle, co sama brama, dlatego musimy pamiętać o tym, szykując kosztorys. Jeżeli chcemy, aby nasz system działał sprawnie przez długie lata, warto zainwestować w rozwiązania z najwyższej półki.
powrót