tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / W jakiej odległości sadzić tuje?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

W jakiej odległości sadzić tuje?

Tuje, choć pierwotnie nie występowały w naszej szerokości geograficznej, obecnie są coraz częściej wybieraną rośliną ozdobną. Swoją popularność zawdzięczają temu, że wyglądają estetycznie, są odporne na warunki pogodowe i bardzo żywotne. W celu zapewnienia tujom odpowiednich warunków do wzrostu należy zadbać o właściwy sposób posadzenia rośliny i jej pielęgnacji.

Charakterystyka żywotników zachodnich

Tuje są roślinami osiągającymi stosunkowo duże rozmiary, dzięki czemu mogą pełnić rolę zarówno samodzielnej rośliny ozdobnej, jak i tworzyć gęsty żywopłot. Ci, którzy chcą sadzić tuje w zestawieniu z innymi roślinami, często zastanawiają się, w jakiej odległości sadzić tuje, żeby każda z roślin mogła się odpowiednio rozwinąć. Odpowiedź na pytanie, co ile sadzić tuje, zależy od tego, jaką wielkość osiąga dorosła roślina oraz jaki ma system korzeniowy.
Tuje pochodzą z Ameryki Północnej i Wschodniej Azji. Do Polski przywędrowały kilka wieków temu, dlatego też rośliny te nie wpływają destrukcyjnie na nasz ekosystem i są sprawdzonym wyborem do każdego ogrodu. W Polsce spotykamy żywotnik zachodni, a szczególną sympatią cieszy się jego odmiana – tuja szmaragdowa.  Choć roczne przyrosty tej rośliny nie są imponujące, to po około 10 latach tuje szmaragdowe osiągają wielkość około 2 metrów. Dolne partie żywotnika zachodniego osiągają grubość około 60 cm. Tuje szmaragdy cechuje zwarta, regularna budowa. Tworzą one gęsty stożek oraz mają płytki system korzeniowy.

Jak sadzić tuje, aby rośliny rozwijały się prawidłowo?

Osoby, które nie wiedzą, w jakiej odległości sadzić tuje, a planują uformowanie z nich gęstego żywopłotu, powinny utrzymać minimum 50 cm odległości między roślinami oraz między rośliną i ogrodzeniem. W jakiej odległości sadzić te rośliny, jeśli nie zamierzamy robić żywopłotu? Ważne, żeby wokół małej sadzonki zachować 50 cm bez trawy, co pozwoli na szybki wzrost i zniweluje ryzyko, że trawa zabierze składniki odżywcze naszemu żywotnikowi. Jeśli chcemy być pewni, że nasze rośliny będą posadzone w odpowiedniej odległości, należy je dokładnie zmierzyć. Na jakiej glebie należy je sadzić? Tuje najlepiej znoszą gleby próchniczne, przepuszczalne, o odczynie pH kwaśnym albo lekko kwaśnym oraz te umiarkowanie wilgotne. Należy je sadzić na stanowiskach słonecznych oraz lekko zacienionych. Jeśli pojawią się inne wątpliwości dotyczące tego, na jakiej glebie tuje nie będą mogły się rozwinąć, można poszukać dodatkowych informacji, wpisując w wyszukiwarkę „tuja szmaragd sadzenie”.

Tuje szmaragdy sadzenie i pielęgnacja

Gdy już wybierzemy odpowiednie stanowisko, wykopiemy dół średnicy 50 cm i głębokości 30 – 50 cm, odpowiednio zabezpieczymy wgłębienie, wyścielając je wilgotnym podłożem składającym się z ziemi ogrodowej, kompostu i obornika, musimy pod sadzonki wysypać ściółkę. To pozwoli utrzymać wilgotność podłoża. Tuje należy też podlewać, dbać o ich odpowiednie nawożenie oraz przycinać. To sprawi, że nasza roślina będzie piękna i bujna oraz że zachowa swój soczysto-zielony odcień nawet zimą. Tuja szmaragdowa nie jest rośliną wymagającą, a jej uprawa jest łatwa i przyjemna.

Zobacz również https://www.mati-met.eu/o-firmie/aktualnosci/jak-zrobic-podmurowke-pod-ogrodzenie
powrót