tel. (17) 857 70 66
Strona główna / O firmie / Aktualności / Z czego buduje się ogrodzenia panelowe?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Z czego buduje się ogrodzenia panelowe?

Ogrodzenia mogą występować w wielu różnych wariantach. W ostatnich latach jednak najbardziej popularne stały się ogrodzenia panelowe, które charakteryzuje wysoki poziom trwałości i estetyczny wygląd. Wszystkie elementy ogrodzenia panelowego są zazwyczaj prefabrykowane i przyjeżdżają na plac budowy gotowe do złożenia.

Z czego wykonuje się ogrodzenia panelowe?


Głównym materiałem, z którego wykonuje się ogrodzenia panelowe, jest metal i beton. Większość producentów wykonuje przęsła oraz słupki ze stali o odpowiedniej klasie, która spełnia wymagania eksploatacyjne przy takim zastosowaniu. Ponadto poza słupkami wykorzystuje się prefabrykowane podmurówki, które powstają z betonu odlanego na specjalnym zbrojeniu nadającym podmurówce odpowiedniej trwałości. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, gdyż pozwala oszczędzić sporo pracy na wylewaniu tradycyjnej podmurówki. Dodatkowo jest to znaczna oszczędność materiału. Pozostałe elementy ogrodzenia panelowego to obejmy służące do montażu słupków i paneli, a także śruby.

Elementy ogrodzenia panelowego – jak się je montuje w całość?


Montaż ogrodzenia panelowego jest stosunkowo prosty, jednak zlecając taką pacę firmie zewnętrznej, warto sprawdzić, by miała w tym odpowiednie doświadczenie. Sam montaż przebiega dość sprawnie, o ile ekipa montująca ma wypracowany schemat pracy. Na początku trzeba przygotować teren, co jest dość łatwe ze względu na to, że nie trzeba kopać grubych fundamentów pod podmurówkę. Wystarczy zaś wykopać odpowiednio głębokie doły do osadzenia prefabrykowanych słupów, w których zamontuje się stalowe słupki ogrodzenia panelowego. To, o czym trzeba pamiętać, to że słupki muszą być osadzone pod strefą zamarzania, by nie ruszały się w czasie zimy i na wiosnę, gdy grunt zacznie rozmarzać. Jeśli słupki zostaną źle osadzone, całe ogrodzenie może się wykrzywić.

Następnie wystarczy do betonowych słupków z odpowiednimi profilami zamontować elementy podmurówki tak, by wszystko stało stabilnie. Na końcu lekko przysypuje się ziemią spód podmurówki tak, by nie zostawiać prześwitu. Kolejnym procesem jest już montaż samych paneli ogrodzenia i słupków. Robi się to przy pomocy śrub i obejm, a cały proces przebiega bez konieczności murowania, czy spawania. Wszystkie elementy ogrodzenia panelowego służące do montażu są łatwo dostępne w każdym sklepie budowlanym lub składzie.
powrót