tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Jakie drzewa do ogrodu?

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Jakie drzewa do ogrodu?

Ogród jest formą zagospodarowania przestrzeni, ale też swoistym doświadczeniem. Ma formę, która sprawia, że coś rozpoznajemy właśnie jako ogród, ale też funkcje, które nie sprowadzają się wyłącznie do estetyki. Dlatego wybór drzew do ogrodu zależy od wielu czynników, a nie tylko tego, czy dany okaz dobrze wygląda.

Pokaż mi swój ogród, a powiem ci kim jesteś


Ogród jest zaplanowaną przestrzenią zewnętrzną przeznaczoną do uprawy i ekspozycji roślin. To przestrzeń, w której człowiek spędza wolny czas, relaksuje się i rozkoszuje różnymi formami natury. Niektóre ogrody służą do celów ozdobnych, w innych produkuje się również rośliny spożywcze, a niektóre są przeznaczone do spędzania w nich czasu samotnie oraz z innymi ludźmi. Ogrody są też zwierciadłem ludzi, którzy je tworzą. Sposób zagospodarowania ogrodu, wybór roślin i ich rozmieszczenie względem siebie, sposób ich pielęgnacji odzwierciedlają cechy osoby, która ów ogród stworzyła i go pielęgnuje. To, jak ogród wygląda, ma też wpływ na to, jak będziemy się w nim czuć, a nawet jak będziemy się w nim zachowywać. W ogrodzie, w którym nie ma ani jednego drzewa, a przez to zacienionych miejsc, nie będziemy mogli odpoczywać w upalne dni. Natomiast w ogrodzie, w którym drzew jest zbyt dużo, brak jest możliwości opalania się w pełnym słońcu. Planując ogród, warto pamiętać też o zmieniających się porach roku, by nasz ogród był piękny i funkcjonalny przez cały rok.


Jakie drzewa do ogrodu wybrać, aby stworzyć ogród dla siebie idealny?


Jeśli mamy dużą przestrzeń do zagospodarowania warto pomyśleć o stworzeniu miejsc, które będą służyły rekreacji i umożliwiały odpoczynek w pięknym otoczeniu oraz takich, w których będziemy mogli zasadzić rośliny jadalne, np. drzewka owocowe. Czereśnie kwitną na biało i dają owoce stosunkowo wcześnie, brzoskwinie kwitną na różowo i są stosunkowo niewielkie. Jabłonie, grusze, śliwki pozwolą nam na przygotowanie zimowych zapasów. Jesienią każde z nich urozmaici nasz ogród różnobarwnymi liśćmi. Drzewka owocowe można w dowolny sposób formować albo pozwolić im rosnąć w dziki sposób. Uformowane stworzą wrażenie ładu i elegancji, a nieprzycinane spotęgują wrażenie obcowania z nieujarzmioną naturą. Oprócz drzew owocowych warto pomyśleć o drzewach iglastych, które zazielenią nasz ogród w nawet najbardziej srogie zimy i pozwolą uniknąć smutnej monotonii konarów pozbawionych liści. Spośród drzew typowo ozdobnych wypada pomyśleć o tych, które kwitną w pierwszej połowie lata i o tych kwitnących w drugiej. Taki sposób planowania ogrodu pozwoli nam na zróżnicowanie jego charakteru i uroku w różnych miesiącach.


O czym warto pamiętać, wybierając drzewa do ogrodu


Szukając odpowiedzi na pytanie „jakie drzewa do ogrody wybrać” należy pamiętać o tym, że wybrane przez nas rośliny muszą współgrać z przestrzenią oraz jej naświetleniem. Drzewka owocowe należy posadzić w miejscu dobrze naświetlonym i warto mieć na uwadze, że owocówki w okresie zimowym, podobnie jak inne drzewa liściaste, dobrze przepuszczają promienie słoneczne. Iglaki natomiast stwarzają zacienie przez cały rok, choć same nie potrzebują dużo słońca. Sadząc je, należy pamiętać o tym, by nie odbierały światła w jesienno-zimowych porach, gdy i tak jest go niewiele. Drzewa trzeba zagospodarować tak, aby zimą nie zacieniały ścian południowych, a latem chroniły przed słońcem te pozostałe.

Jesteśmy producentem paneli ogrodzeniowych, zapraszamy do kontaktu
powrót