tel. 501 724 824
Strona główna / O firmie / Aktualności / Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie

Kontakt

Mati-Met
37-450 Brandwica,
koło Stalowej Woli
ul. Orzeszkowej 28
(17) 857 70 66
+48 501 724 824
e-mail: info@mati-met.pl

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie

Atrakcyjny wygląd ogrodu jest prawdziwą wizytówką całej posesji. Wrogiem wspomnianej atrakcyjności jest bałagan. Aby go uniknąć, warto zadbać o ciekawe obrzeża do ogrodu.

Rozplanowywanie ogrodu

Punktem wyjścia do realizacji gustownego u uporządkowanego ogrodu jest jego skrupulatne rozplanowanie. Musimy wiedzieć, gdzie mają znaleźć się poszczególne jego komponenty. Dopiero kiedy ustalimy rozkład, możemy zacząć myśleć o wszelkich detalach i dekoracji.
Jeżeli dysponujemy większym budżetem na urządzenie ogrodu, a on sam ma sporą powierzchnię, to dobrym pomysłem wydaje się zaufanie w tej kwestii specjalistom. Branża designu ogrodów ostatnimi laty bardzo się rozwinęła. Stąd nie powinno stanowić problemu znalezienie właściwego projektanta, który zajmie się planem na urządzenie ogrodu od A do Z.

Obrzeże a ogród – co warto wiedzieć

Czym są obrzeża do trawników? Najprościej rzecz ujmując, są to wykonywane z różnych materiałów elementy rozdzielające poszczególne powierzchnie. Stosuje się je po to, by nie dochodziło do wizualnego mieszania się części ogrodu. Obrzeża wprowadzają też w naszych ogrodach wymagany porządek, który ułatwia pielęgnację trawy oraz rabat. Jeżeli nie wyobrażamy sobie, że nasza roślina mogłaby zniknąć po ostrzami kosiarki, to sprawa staje się jasna – musimy zadbać o obrzeża w ogrodzie. 
Wybór materiału, z którego wykonamy obrzeże do trawnika lub rabaty, zależy przede wszystkim od dokładnego rodzaju powierzchni ogrodowej, które od siebie oddzielamy. Sprawdź naszą ofertę Ogrodzenia Kraków

Materiały, które można wykorzystać do zrobienia obrzeż

Z jakich materiałów możemy stworzyć obrzeże, jeśli chodzi o trawnik albo rabaty? Katalog w zasadzie jest nie do wyczerpania. Wszystko spoczywa w wyobraźni tego, kto się tym zajmuje oraz dostępności tworzyw.
Najczęściej spotykane są obrzeża ogrodowe z kamienia. Jeżeli wolimy bardziej „dziki” wygląd, to dobrze sprawdzą się zwykłe kamienie polne. W przypadku, gdy bardziej odpowiada nam „ułożony” design, to wtedy możemy obramowanie ułożyć z kostki brukowej.

Kolejnym dostępnym środkiem, który może służyć do zrealizowania naszej koncepcji obrzeży trawnika, są tworzywa sztuczne. Plastikowe obrzeża do trawnika mogą imitować inne materiały (np. drewno). Są bardzo elastyczne, co niewątpliwe sprzyja tworzeniu nawet najbardziej zawiłych form oraz kształtów. Inną korzyścią płynącą z wykorzystania tego typu materiału jest zaoszczędzenie środków – plastikowe obrzeża są stosunkowo tanie.

Stylowo prezentować będzie się drewniane obrzeże trawnikowe. Przed jego zainstalowaniem trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu fragmentów impregnatem. Rozwiązaniem bardziej proekologicznym jest rezygnacja z takiego zabezpieczenia i po prostu okresowe wymienianie tych części obrzeży, które uległy degradacji ze względu na działanie warunków atmosferycznych.
W końcu możemy też zdecydować się na betonowe obrzeża trawnikowe, które są bardzo trwałe – niestraszne są im wilgoć, deszcz, mróz czy śnieg. Jest to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że spasujemy wizualnie obramowanie wykonane z tego materiału z elementami, które pragniemy rozdzielić.
powrót